Off-Road Forum OFFMOTO.COM Off-Road Forum OFFMOTO.COM

Rychlé hledání

ENDURO - CROSS

ČTYŘKOLKY

MOTOTURISTIKA

Cestování (126)
Srazy (72)
Výlety (114)

MOTOSPORT :: ZÁVODY

INZERCE : Motocykly

INZERCE : Ostatní

REKLAMA

Kolena, operace, přetržené vazy,menisky, artróza...

#401 07.11.2022 07:51:19

Re: Kolena, operace, přetržené vazy,menisky, artróza...


Small napsal(a):

prosimtě o jaké cviky se jedná?  nevím jaké cviky jsou na to dobré? Díky  ano 

Jak jenom neco?? Musis posilit nejen svaly primo na koleni ale i svaly stehenni a lytkove ktere jsou pripojene ke koleni jen jednim koncem. Je to cela soustava svalu.
Jde o rychlou reakci svalu na necekany pohyb - ukluznuti, sesmeknuti, zkopnuti, dojde k reflexnimu protipohybu zabranijici padu, aby zatnuta skupina svalu byly opravdu svaly a ne hrouda sadla.
Musis ziskat puvodni, nebo alespon co nejvetsi, rozsah flexe a extenze.
Flexe:
a) Budes stat na jedne noze, chytnes druhou nohu za kotnik a musis vmacknout patu do riti. Zadne skoro k riti, pekne patu az do kycelniho kloubu.
b) Kleknes si (jako kdyz jsi za mlada musel klecet na hrachu:) ) a sednes si na paty, dosednes a uplne uvolnis vsechny svaly ktere jsi pri presunu z jedne polohy do druhe pouzil, nic nesmi zustat zatnuteho. Dosednes na obe paty stejnou vahou, ne ze zustanes vypiceny na jednu stranu aby jsi druhe ulevil!
Extenze:
c) Stoupnes si na jednu nohu, druhou das patou na stul, kuchynskou linku(co ti bude vyskove vyhovovat)..... Chytnes se obema rukama za spicku nohy(prsty za prsty), hlavu das mezi lokty a snazis se hlavou dotknout kolene. Noha musi zustat porad napnuta do primky, zadne ohybani v koleni, porad lajna. Drzet co nejdele to pujde(cely vydech).
Vsechny tri cviky provadet naboso, zadne pantofle, papuce....
Az zvladnes a) a b) uplne do krajni polohy muzes zacit posilovat, kdyz zacnes honit svaly predtim nez ziskas potrebny rozsah flexe muzes si je poskodit. c) uplne do konce (hlava na koleno) nedas asi nikdy, ale cvic to spolecne s a) a b).
Mam taky pretrzeny predni krizovy vaz (uz 15let) a sesite bocni vazy v koleni. Kdyz jsem po operaci prisel k ortopedovy na kontrolu dostal jsem na privitanou par povelu, zatnou sval, udelat drep... a konecny verdikt -  rekl mi ze me na zadnou plastiku krizoveho vazu neposle. Z me vsechny ostatni svaly to koleno udrzi. Doktor uz prdi do hliny, ale ja mu jsem za jeho rozhodnuti vdecny doted.
Koupil jsem si z USA koleni ortezu (ne ty sracky co se tady na foru preprodavaji pod pojmenovanim orteza) a prvni 3 sezony jsem si ji bral na vsechny lyze (sjezd i bezky) i na vsekere usednuti na motorky. Po case mi otrnulo a zacal jsem svemu koleni zase verit, tak uz ji na bezky neberu a na motorku jen kdyz mam vysokou motocrossovou botu.

Editoval kick-start (07.11.2022 07:58:35)

 offline 

 

#402 07.11.2022 08:47:20

Re: Kolena, operace, přetržené vazy,menisky, artróza...


kick-start:

Čau super odpověď díky za ni  ano 

Flexe - předtím než mi vytahovali vodu z kolene (červenec 2021) z důvodu přetížení, tak jsem a) i  b) udělal naprosto v pohodě (sem docela pružný). Teď už to neudělám ani a) ani b) - bolest na vnitřní straně kolene!
Následně jsem šel po asi 4 měsících znova, ale u nás jsou spíše doktoři, kteří tě vidí nejradši každý týden, furt by léčili, ale nikam to nevede. Napsali mi rehabilitace, když sem se zeptal co budeme rehabilitovat, když mi neudělali ani rentgen, takže nevíme co je tam přesně špatně, odpověďi se mi nedostalo. Čekal jsem půl roku, než sem se dostal k soukromému ortopedovy, údajně borcovi přes kolena. Ten mi zkusil dát nějakou injekci do kolene a říkal, že pokud by to zlobilo dále, tak jedině operace za 3 měsíce se mám ukázat a dal mi ortézu ať ji nosim při zatížení ( moje zatížení je ovšem kolkrát 12H denně)
Ukázal sem se a poslal mě na operaci. Momentálně jsem objednaný na vyšetření po novém roce. (táhne se to, že mě nebaví čekat) navíc potom co se tady dočítám, že je to horší po operaci než to bylo nemám úplně důvěru v tu operaci.
Nový případ asi tím, že jsem levou zpevnil ortézou, tak to schytalo pravé koleno vyk!  A tom nijak extrémně nezatěžoval, spíše se snažím rozumně s mírou, ale lození po lešení nahoru dolů asi není dobé, když jedu za víkend 16H takhle.
Každopádně Flexe a) i b) pravé koleno to dám na levé to nejde! :-D
Extenze c) to dám celkem v poho na obě nohy (sem pružnej).

Takže můžu cvičit nějaké cviky?  heh2 

 offline 

 

#403 07.11.2022 12:06:58

Re: Kolena, operace, přetržené vazy,menisky, artróza...


Small napsal(a):

tím, že jsem levou zpevnil ortézou, tak to schytalo pravé koleno

Orteza nic nezpevnuje, zpevnit koleno muzes nejakym tejpem. Orteza je mechanicky doraz aby zkraceny rozsah flexe svalstva nesel az na doraz, nebo az za nej a neurval se. Normalni aktivni flexe kolene je +-135°, pasivni flexe (pritazeni rukou, sed na paty) je 150°-160°(zalezi jak je kdo vyzranej) Priklad, z nejakeho duvodu je tvoje koleno schopno rozsahu jen 120° nasadis ortezu na ktere nastavis 110° aby jsi koleno setril, predchazel bolesti.
Nebo jsi ve fazi rozcvicovani, aktivni flexi mas 120°, pasivni pretahnes az na 140°. Tak si na orteze nastavis 130° aby jsi nezakrnoval a rozcvicovani se porad posunovalo. 

Small napsal(a):

Takže můžu cvičit nějaké cviky?

Nejsem zadny doktor, maser, osetrovatel.... napsal jsem jen osobni zkusenost. Kdyz se divam na to co pises ty a srovnam to se sebou tak mi selskym rozumem porad vychazi jedine. Napred vratit rozsah a az potom posilovat.
Co ziskas tim ze posilis sval ktery je zakrnely? Nastane situace ze budes potrebovat ohnout obe nohy v rozsahu ktery v jedne noze mas a v druhe uz ne, tak ta s omeznym rozsahem to nakonec pusti i pres odpor posileneho, ale zakrneleho, svalstva ovsem s tim ze neco rupne protoze doraz(treba to dosednuti az na paty) je az za flexi zakrneleho svalu.
Jenze zvetsovat flexi muzes kdyz vis ze ti v koleni funguji vsechny svaly tak jak maji, ze tam neni nic pretrzene.... a nebo tam je neco pretrzene (nas slavny predni krizovy vaz)ale nebrani to pohybu. A to ti zjisti az ti dovnitr artroskopicky kouknou a vyrknou zaver. Pretrzeny medialni(vnitrni strana) nebo lateralni(vnejsi strana)vaz ti sesiji hned, krizovy vaz (jsou dva predni a zadni) zkouknou v jakem jsou stavu, ty ti opravovat urcite hned nebudou, dale menisky jestli nejsou utrzene, a chrupavka kloubniho spojeni jestli neni nejak mechanicky poskozena - nejaky vystiply kus vlivem vnejsiho razu, kdyz ho najdou tak ji prilepi zpet. A artrozu nejakeho stupne ti pravdepodobne taky diagnostikuji.
No a potom budes vedet co mas. Po 2-6 tydnech (zalezi co ti delaly, sesite vazy potrebuji dlouhou dobu klidu) zacne rehabilitace. A az koleno rozcvicis a posilis, zacnou se teprve potom resit pripadne dalsi zakroky. Na zaklade toho jak cviceni bude pomahat se potom rozhodnes jestli na nejaky dalsi zakrok pujdes nebo ne.
Kazdopadne by to ted chtelo ukoncit vsechny aktivity ktere kolenu neprospivaji. Prachy - nebo zdravi, to si musis rozhodnout sam.

 offline 

 

#404 14.02.2024 17:56:14

Carel
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1173
Založená vlákna
Místo: moje Jižní čéchy
Motorka: Exc 250/19
Věk:
5 1

Re: Kolena, operace, přetržené vazy,menisky, artróza...


Zdarec. Trochu to tu vytáhnu.
Po cca 11 letech od ASK menisků mě koleno začlo zlobit... sypu doplňky typu Alavis, prasečí nohy (s křenem) 😂...vyšetření a diagnóza, poúrazová artróza.
Dneska jsem dostal do kolene BioVisc Ortho single.
Má někdo zkušenost? Pomůže to aspoň na nějakou dobu? Už se asi budu muset dokopat aspoň k dřepům a nabrat svaly na kolena


... hop, přes potok ...

 offline 

 

#405 23.02.2024 08:37:37

Re: Kolena, operace, přetržené vazy,menisky, artróza...


Čau,
ono záleží jakou máš diagnostikovaný stupeň artrózy....
Já měl brutální noční bolesti jako když ti do kolene někdo vrazí šroubovák a vylítneš z pelechu se zaťatejma zubama! Měl jsem už X let diagnostikován 4tý nejvyšší stupeň...jsem 4 měsíce po operaci TEP kolene (totální endoprotéza) a je to teda masakr!


Na vrchol nevedou zkratky...jen krev,pot a slzy !
Čím víc jsem starší,  tím víc ty zkratky hledám .... :-)

 offline 

 

#406 24.02.2024 08:33:39

Carel
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1173
Založená vlákna
Místo: moje Jižní čéchy
Motorka: Exc 250/19
Věk:
5 1

Re: Kolena, operace, přetržené vazy,menisky, artróza...


Ve zprávě mám psáno, že počínající artróza po úrazu,zatim to neni extra špatný, ale rychle se mi to koleno únavuje při zátěži,lehce otéká atd. tak jsem to chtěl nějak řešit.
Po aplikaci toho BioViscu mi to nějak blbě zareagovalo, celý to dost rychle a hodně oteklo, takže po dvou dnech výplach, atb, 14 dní neschopenka a takový ty srandy  a8 Prý takovou reakci nikdy neviděl 🙄
Nakonec z doktora vylezlo, že celou šarži vyházel a dodavatel stáhl i odjinud.
Jsem celkem zvědavej co mi řekne na další kontrole, a rád bych se dozvěděl kde se stala chyba a co s tim dá dělat.
Nechci se po někom vozit,ale taková vypínačka dokáže člověku nadělat celkem problémy


... hop, přes potok ...

 offline 

 

#407 25.02.2024 19:48:45

Re: Kolena, operace, přetržené vazy,menisky, artróza...


Carel: ta reakce je naprd....až to odezní tak se to srovná


Na vrchol nevedou zkratky...jen krev,pot a slzy !
Čím víc jsem starší,  tím víc ty zkratky hledám .... :-)

 offline 

 

REKLAMA

Zápatí

Statistika

TOPlist

Copyright © 2007 - 2014 OFFMOTO.COM | Ochrana osobních údajů