Off-Road Forum OFFMOTO.COM Off-Road Forum OFFMOTO.COM

Rychlé hledání

ENDURO - CROSS

ČTYŘKOLKY

MOTOTURISTIKA

Cestování (126)
Srazy (72)
Výlety (114)

MOTOSPORT :: ZÁVODY

INZERCE : Motocykly

INZERCE : Ostatní

REKLAMA

Výběr svíčky - Písmeno "R"

#1 01.08.2013 20:37:06

Výběr svíčky - Písmeno "R"


Ahoj, na motorce mám mít podle návodu svíčku N.G.K C8EH-9 --> To je standardní typ..Teplá svíčka by tam měla být N.G.K C7EH-9 a studená svíčka by tam měla být N.G.K. C9EH-9

Momentálně tam mám svíčku N.G.K CR8EH-9 to znamená že tám mám standardní typ..Chci teď vyměňovat svíčku, ale řeším, jestli nechat standardní typ, asi jo že..? A potom ještě řeším, co znamená to "R", která já tam mám a podle návodu tam být nemá..Co jsem tak našel, tak by to měl být nějaký odrušený odpor, ale co to z namená..?

Poté mám ještě dotaz, má cenu do motorky cpát iridiovou svíčku..? Díky smile

Editoval Tajvi (01.08.2013 20:39:49)

 offline 

 

#2 01.08.2013 21:04:42

georgiss
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 147
Založená vlákna
Motorka: cr25,gg25,tiger9,p924
0 0

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


ja sam jedu ngk

a prej sou tri rady v kvalite 1.japan, 2.france, 3.china

dle ceny, co kupuju, tak asi jedu chinu/levny/

do motek, co mam, tak davam, co pise vyrobce v manualu-presne typove oznaceni, anebo kdyz ma dve typove oznaceni dle teploty, tak dle teploty beru to, ze sme v evrope, proto studenejsi, nejsem v asii /treba to beru blbe/

iridiova by mela bejt sakra kvalitnejsi, ale ja na ne nejezdim, tak neporadim....

nikdy sem nemel zavadu ohledne svicky, klep!!, jinak ohledne jinech veci se to obcas vysype..

ps. jo a do jawy bych si nikdy nekoupil odrusenou svicku nebo fajku, tzn. bez "R"

 offline 

 

#3 01.08.2013 21:43:37

Honza
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1010
Založená vlákna
Místo: v lese mezi Pv, Bk a Vy
Motorka: DRZ 400S (07')
Věk: 35
14 0

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


Tajvi:

To R je odrušovací odpor. Není nutný, spíš zbytečný. V provozu svíčku s R nebo bez R nepoznáš, když mám na výběr tak beru bez R pro lepší pocit. Ona s tím R je předepsaná kvůli homologaci, aby to bylo odrušený.


Neselhal jsem tisíckrát. Našel jsem tisíc způsobů, které nefungují.
T.A.Edison

 offline 

 

#4 01.08.2013 21:52:33

georgiss
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 147
Založená vlákna
Motorka: cr25,gg25,tiger9,p924
0 0

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


Honza:

blbe sem to napsal, mysleno tak - ze kupuju svice N 14, 15 - prave bez "R"

 offline 

 

#5 01.08.2013 22:01:41

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


On ten odpor i může nepatrně snižovat sílu jiskry, což ale na výkon nebude mt znatelný vliv (nebo jen těžko znatelný).

Iridiový nebo platinový svíčky mají několik výhod.
1. díky tenčímu a kvalitnějšímu jiskřišti dávají silnější jiskru.
2. díky použitým materiálů se jiskřiště nevypaluje, takže se síla jiskry nemění v průběhu používání jako u normálních svíček
3. díky tomu že se nevypalují, dochází k výraznýmu prodloužení životnosti cca 4x.

Kdž jsem měl RMZ 450, kde je předepsaná iridiová svíčka za 900kč, tak jsem neodolal a vyzkoušel co to udělá s obyčejnou svíčkou, která má stejné rozměry i tepelnou hodnotu.
K mému údivu jsem měl problémy to vůbec nastartovat a když už to chytlo, tak to nedrželo volnoběh a nemělo to spodek.
Rozdíl tedy obrovský. Do té doby jsem nevěřil, že by to mohlo být o tolik jiné.


Dej koním pít...

 offline 

 

#6 01.08.2013 22:43:52

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


To teda znamená že svíčka BEZ R je lepší? Pořád jsem nepochopil v čem je mezi odrušenou a ne odrušenou rozdíl. Říkali jste pro lepší pocit, ale proč?

Jak jste psali že se stalo že byla předepsaná iridiová, ale byla používá normální a nejelo to, tak nemůže se stát, že je předepsaná normální, já dam iridiovou a ono to bude blbnout?

 offline 

 

#7 01.08.2013 23:59:40

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


Tajvi:

Odpor tam je kvůli rušení okolních elektrozařízení. Když tam není, tak by teoreticky mohla být nepatrně silnější jiskra.
V praxi je to těžko prokazatelné.
Když dáš iridiovku místo normální svíčky, tak to bude mít lepší jiskru po celou dobu životnosti a dýl ta svíčka vydrží, takže to asi horší nebude big_smile


Dej koním pít...

 offline 

 

#8 02.08.2013 00:24:12

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


A má svíčka s R nebo bez R vliv na to, že se třeba říkalo že když mám na motorce tachometr na kolo, tak musí být drátový a musím mít odrušenou fajfku..Má něco společného svíčka s R nebo bez R na to, jestli mi to tacho půjde nebo ne..?

Já jen že jsi psal, že když si dal na motorku obyč svíčku tak to nejelo, tak říkam jestli náhodou nebude na škodu když dám místo obyč iridiovku..smile

 offline 

 

#9 02.08.2013 08:19:42

Honza
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1010
Založená vlákna
Místo: v lese mezi Pv, Bk a Vy
Motorka: DRZ 400S (07')
Věk: 35
14 0

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


Tajvi: Ano vliv to může mít, ale nejde to tak obecně říct, záleží taky na citlivosti daného tachometru na elektromag. rušení.
Když např. pudeš měřit s obyčejmým dig. multimetrem dobijení na JAWě, tak pokud máš neodrušení fajky a svíčky tak se ničeho pravděpodobně nedoměříš. Po aplikaci odrušených fajek/ svíček možná ano, ale taky třeba ne. Když použiješ kvalitní dig. měřák naměříš to co potřebuješ.  Respelktive asi nej varianta je měřit analogem, ten není citlivý na rušení.

K tomu odporu je to jak psal Semis. Prostě odor v el. obvodě vždy znamená ztrátu. Jenže tady je to nepostřehnutelný pro tebe jako uživatele.


Neselhal jsem tisíckrát. Našel jsem tisíc způsobů, které nefungují.
T.A.Edison

 offline 

 

#10 02.08.2013 11:18:04

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


No tak mám si tedy koupit odrušenou svíčku..? Když je neodrušená, tak by teoreticky mohla rušit okolní přístroje ne..? Někdo psal, že pro lepší pocit bere svíčku BEZ R..Proč tedy..?

 offline 

 

#11 02.08.2013 13:42:18

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


Tajvi:

Člověče ty snad vůbec nečteš co píšeme.
Bez R berou proto, že díky menšímu odporu může dávat o něco silnější jiskru. Problém je v tom, že ten rozdíl bude tak nepatrný, že to bude spíš o dobrém pocitu než že bys to pocítil.

Jak jsem psl s tím RMZ. Tam byl problém v tom, že to je moto se vstřikováním a spalovací prostor je konstruován pro takovouhle svíčku a její sílu jiskry. S obyč svíčkou to prostě jelo na pytel.
Opačně to tak ale není. Když ti bude svíčka líp pálit, tak to může být jen lepší pro spalování a určitě ne horší.
Iridiovkou tedy nemůžeš nic zkazit, ale taky ti to nemusí přinést žádný hmatatelný výsledek, krom vyšší životnosti.
Mimochodem ulejt a odpálit se dá i iridiovka.


Dej koním pít...

 offline 

 

#12 02.08.2013 13:44:52

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


Jo tak..smile) A ještě k iridiovce a ulití jak jsi psal..Na internetu jsem četl, že iridiová svíčka je mnohem náchylnější na ulití než klasická..Je to tak..?

 offline 

 

#13 02.08.2013 14:14:50

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


Neřekl bych. Takovou zkušenost rozhodně nemám. Navíc vzhledem k tomu, že má silnější jisrku, tak by teoreticky měla zapálit i horší směs, což bývá zdroj ulití.


Dej koním pít...

 offline 

 

#14 03.08.2013 13:39:08

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


Ahoj, tak jsem koukal po netu po iridiové svíčce..Podle návodu mám mít v motorce NGK C8EH-9..Jenomže na internetu jsem našel jen NGK CR8EHIX-9..To znamená odrušená..Iridiovku bez R jsem nenašel..Neodrušený iridiovky se nedělají..?

Mimochodem, jak se značí iridiová svíčka..? Neznačí se jen písmenem "I"? Díky

 offline 

 

#15 03.08.2013 14:24:55

Honza
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1010
Založená vlákna
Místo: v lese mezi Pv, Bk a Vy
Motorka: DRZ 400S (07')
Věk: 35
14 0

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


Tajvi:  lol Zapomeň vše o odrušovacím odporu co jsme ti tady psali nebo si svíčku nikdy nekoupíš. Manuál máš, v tom jsou vypsaný svíčky, pokud máš prachy a chceš ji, tak si vyber ekvivaletní iridiovou. Dál není co řešit.
Jestli všechny iridiové mají odrušovací odpor nevím, najdi si konkrétního výrobce a prohledávej jeho katalogy případně napiš dotaz, když na tom tak lpíš.


Neselhal jsem tisíckrát. Našel jsem tisíc způsobů, které nefungují.
T.A.Edison

 offline 

 

#16 03.08.2013 16:26:13

peetrs66
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 255
Založená vlákna
Místo: Jilemnice
Motorka: Beta rr390
Věk: 47 už ne
Tel: už ne
0 1

Re: Výběr svíčky - Písmeno "R"


Jezdím jen tak rychle, jak můj anděl strážnej lítá,
akorát teď byl o něco pomalejší

 offline 

 

REKLAMA

Zápatí

Statistika

TOPlist

Copyright © 2007 - 2014 OFFMOTO.COM | Ochrana osobních údajů