Off-Road Forum OFFMOTO.COM Off-Road Forum OFFMOTO.COM

Rychlé hledání

ENDURO - CROSS

ČTYŘKOLKY

MOTOTURISTIKA

Cestování (126)
Srazy (72)
Výlety (114)

MOTOSPORT :: ZÁVODY

INZERCE : Motocykly

INZERCE : Ostatní

REKLAMA

Vykon motora v zime...

#1 14.10.2011 20:03:13

peeco81
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 363
Založená vlákna
Motorka: TTR + babeTTa :)
Věk: 2000
0 0

Vykon motora v zime...


Caute chlapi, pamatate , davnejsie sme tu rozoberali ci ma efekt na vykon motora 98/100 oktanovy benzin a dospeli sme k zaveru, ze je to efekt len psychologicky...
Ale toto by som dalej nechcel rozoberat, skorej ma zaujima toto : Ma vplyv na vykon motora teplota vzduchu?
Dnes ked som siel na motorke bolo asi 5 stupnov , tak sa mi zdalo ako keby to lepsie tiahlo, viem ze cim studensi vzduch ide do motora , tym ho tam pride viacej a teoreticky by mal mat vyssi vykon(princip intercoolera na motoroch pouzivajucich turbo).
Teda otazka je ci je ten efekt len cisto psychologicky alebo je to hmatatelne aj realne ?
Vdaka za radu... Peto


ready to race....

 offline 

 

#2 14.10.2011 20:10:53

petan
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1357
Založená vlákna
Místo: Praha - západ
Motorka: *** KTM 690 ***
Věk: mládí v prd... do důchodu daleko
1 0

Re: Vykon motora v zime...


Odešlo mi na KTM690 " čidlo teploty nasávaného vzduchu ".  Takže asi nějakej vliv to mít bude. Čekal jsem nějakou KTM cenu, ale 360Kč se dá přežít.


Vem za ní

 offline 

 

#3 14.10.2011 20:38:48

Jimmos
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 238
Založená vlákna
Místo: Gotham City
Motorka: Gas Gas, ČZ 175/487
Věk: 31
0 0

Re: Vykon motora v zime...


teoreticky by měla mít vliv i vlhkost, otázkou je, kdo to pozná a6 


Harry, jdu do baráku!

 offline 

 

#4 14.10.2011 20:55:24

Vojtas
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1318
Založená vlákna
Motorka: FE450
Věk: 25
Tel: NokiaN8
7 0

Re: Vykon motora v zime...


ano, teplota i vlhkost má svoji roli... když jsem měl 125ccm tak tam bylo hodně na výkonu znát, když se jelo po dešti...  když je studenej vzduch nasáván přes difuzor do karbecu, tak karbec má stejnou "hltnost" jako při normální teplotě... ale když se studenější vzduch dostane do motoru tak se zahřeje a zvětší svůj objem a jelikož ten objem nemá z válce kam utýct, stoupne ti tlak.... a nepatrně zvýší komprese... jojo termodynamika...


Baseball, basketball and football...
....all require one ball...
...ENDURO REQUIRES TWO!!!

 offline 

 

#5 14.10.2011 22:54:10

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Vykon motora v zime...


JJ rozdíl to opravdu je.
Měl jsem starý BMW E30 325i. U toho byla teplota vzduchu znát opravdu znatelně. Řekl bych že v horku a dusnu to ubralo klidně i víc než 10koní z těch 170 a znát to rozhodně bylo. Takhle na podzim při teplotách do 10° to jezdilo jak splašený smile
U malýho objemu samozřejmě klesá rozdíl ve spotřebě vzduchu a tím pádem i rozdíl v tom jak to jede.
Mimochodem jak jsem byl na nejvyšší hoře Sardinie na mojem DR-Z, tak tam už to díky řídkýmu vzduchu jelo znatelně hůř. Je to sice malinko jinej případ ale má to trochu spojitost.


Dej koním pít...

 offline 

 

#6 14.10.2011 23:08:33

NoEnd
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 2105
Založená vlákna
Místo: Brno
Motorka: KTM lc8 ADV
Věk: 32
5 1

Re: Vykon motora v zime...


peeco81 napsal(a):

Caute chlapi, pamatate , davnejsie sme tu rozoberali ci ma efekt na vykon motora 98/100 oktanovy benzin a dospeli sme k zaveru, ze je to efekt len psychologicky...
Ale toto by som dalej nechcel rozoberat, skorej ma zaujima toto : Ma vplyv na vykon motora teplota vzduchu?
Dnes ked som siel na motorke bolo asi 5 stupnov , tak sa mi zdalo ako keby to lepsie tiahlo, viem ze cim studensi vzduch ide do motora , tym ho tam pride viacej a teoreticky by mal mat vyssi vykon(princip intercoolera na motoroch pouzivajucich turbo).
Teda otazka je ci je ten efekt len cisto psychologicky alebo je to hmatatelne aj realne ?
Vdaka za radu... Peto

Souhlasím s ostatními. Pokud jedeš na svý motorce nebo v autu, který znáš, je rozdíl ve výkonu, při jízdě ve vlhkým a chladným vzduchu, opravdu poznat. Není to jen pocit.  a2 V létě jsou motory o dost línější.

 offline 

 

#7 15.10.2011 00:00:30

slugger
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 2700
Založená vlákna
Místo: jih Českých Budějovic
Motorka: Husaberg TE300, GasGas EC300, XT600E, Honda Pantheon 150 ve dvou taktech
Věk: Třicítka v háji...
Tel: 732 506 125
5 1

Re: Vykon motora v zime...


Semis:

Tam těch 10 koní ubrala sahara, kterou musel motor přes viskospoju v teple točit usch . Ale má to pak krásnej zvuk, jako když jede vlak.


Proč mám ničit gumu na asfaltě a11
Protože GasGas
Kdo to ruší lesa klid?!

 offline 

 

#8 15.10.2011 08:26:38

Re: Vykon motora v zime...


Přidám svou troškou do mlýna.

Vliv teploty a vlhkosti nasávaného vzduchu má dost velký vliv na spalování.
Přesně, jak tu všichni píšete. V létě se to dá velmi dobře poznat když je sucho a teplo a začne pršet, nebo je po dešti.
Auto tahá mnohem lepe, jakoby začalo dýchat.

Přesně tady ten princip (už přesně nevím kdy) se začal použivat na leteckých motorech - vrtulových, kdy se do sání motoru vstřikovala (rozprašovala) voda. Pak se od toho upustilo (přesne proč fakt nevím) a začlo se to nyní zase používat.

Používá se nejen voda, ale i jiné tekutiny s přísadou lihu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Water_injection_(engines)

JInak jsou firmy, které prodávají kompletní sety na vstřikování vody.

Stačí google, water injection


http://www.offmoto.com/uploads/thumbs/2308_dds3_with_mbc.jpg

 offline 

 

#9 15.10.2011 09:24:45

Jpour
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 378
Založená vlákna
Motorka: yz 400, KTM EXC 450
Tel: 725521561
0 0

Re: Vykon motora v zime...


prestalo se to pouzivat kvuli namrzani karburatoru a sacich potrubi dnes se to zase pouziva ale presne jak pises vstrikuji se tekutiny na bazi lihu tedy s o dos nizsim bodem zamrzani nez u vody wink 

 offline 

 

#10 15.10.2011 09:40:31

volodaj
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 898
Založená vlákna
Místo: Martin
Motorka: žiadna, ex YMH WR 250f, ex HSB FE 400
Věk: 32
5 1

Re: Vykon motora v zime...


Dosť urobí aj to, že studený vzduch má vyššiu mernú hustotu ako teplý. Takže pri nižšej teplote je v ňom viac atómov kyslíka a tým je zmes chudobnejšia. A ako vieme, tak na mierne chudobnejšiu zmes ide motor lepšie. Treba ale dávať pozor, hlavne pri 125 2T aby to nebolo už moc a motor sa nezadrel. Preto sa odporúča na zimu väčšinu motoriek pretryskovať na bohatšiu zmes, ale skoro nikto to nerobí.

Tak isto má na zmes vplyv aj nadmorská výška, ktorá súvisí s tlakom vzduchu. U nás to moc nepoznať ale napr. v USA kde jazdia do výšok 3-4.000 m a viac cítiť pri karburátoroch dosť veľké straty výkonu. V oboch prípadoch je jednoznačným prínosom vstrekovanie, ktoré si to dokáže ustrážiť a zmes regulovať podľa aktuálnych požiadaviek.

Editoval volodaj (15.10.2011 09:42:16)

 offline 

 

#11 15.10.2011 10:27:08

Re: Vykon motora v zime...


Podle mě má motor teď víc kyslíku, to je pro spalování samozřejmě lepší. Ale zase nemá správnou provozní teplotu (i vodník 5°C těžko vyrovnává, snad jen během delší jízdy) a tím ztrácí. Mě to připadá pod 12-15°C že motor by víc táhnul, ale má tvrdší chod a změny zatížení mu nedělají dobře. Při těchto teplotách dávám 100 benzín, kde mi chod motoru přijde plynulejší (lepší spalování díky absenci ekořepky?)

 offline 

 

#12 15.10.2011 13:32:32

Re: Vykon motora v zime...


jees napsal(a):

Podle mě má motor teď víc kyslíku, to je pro spalování samozřejmě lepší. Ale zase nemá správnou provozní teplotu (i vodník 5°C těžko vyrovnává, snad jen během delší jízdy) a tím ztrácí. Mě to připadá pod 12-15°C že motor by víc táhnul, ale má tvrdší chod a změny zatížení mu nedělají dobře. Při těchto teplotách dávám 100 benzín, kde mi chod motoru přijde plynulejší (lepší spalování díky absenci ekořepky?)

Zajímavé..

 offline 

 

#13 15.10.2011 18:54:22

peeco81
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 363
Založená vlákna
Motorka: TTR + babeTTa :)
Věk: 2000
0 0

Re: Vykon motora v zime...


Hosi dakujem vam, za velmi kvalitne a odobrone ladene informacie. Je fajn  vediet, o tom na com travim vacsinu volneho casu, co naviac big_smile
A to s tym vstrekovanim vody, je pre mna uplna novinka, budem to musiet nastudovat...


ready to race....

 offline 

 

#14 15.10.2011 22:36:11

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Vykon motora v zime...


slugger napsal(a):

Semis:

Tam těch 10 koní ubrala sahara, kterou musel motor přes viskospoju v teple točit usch . Ale má to pak krásnej zvuk, jako když jede vlak.

To máš taky pravdu. Ta viscospojka u BMW dělala taky dost. Taková virtuální vyhozená kotva big_smile
Ale ten vzduch při horku byl taky znát a dost.


Dej koním pít...

 offline 

 

REKLAMA

Zápatí

Statistika

TOPlist

Copyright © 2007 - 2014 OFFMOTO.COM | Ochrana osobních údajů