Off-Road Forum OFFMOTO.COM Off-Road Forum OFFMOTO.COM

Rychlé hledání

ENDURO - CROSS

ČTYŘKOLKY

MOTOTURISTIKA

Cestování (126)
Srazy (72)
Výlety (114)

MOTOSPORT :: ZÁVODY

INZERCE : Motocykly

INZERCE : Ostatní

REKLAMA

Jak pouzivat spojku

#1 25.05.2020 07:48:36

Jak pouzivat spojku


Ahoj,
muze mi tady nekdo ze zkusenych jezdcu popsat jak presne pouzavat spojku v tezkem vyjezdu? Ja uz mam neco odjeto ale se spojkou stale bojuji. Monentalne vyjezd jedu samo s prstem na spojce ale liznu ji jen kdyz uz citim ze moto je podtocene aby se zase chytlo a nezahrabalo. Nekdo tvrdi ze si spojkou koriguje cely vyjezd a nevim jak presne tato technika funguje?

Diky za info a radu.

 offline 

 

#2 25.05.2020 08:36:28

chalka
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 2130
Založená vlákna
Místo: Vysočina
Motorka: WR450F
Web
7 0

Re: Jak pouzivat spojku


Norous123:

Ja jsem to dřív taky neuměl nebo mě bylo divný že všichni píšou o používají spojky, když přece stačí jen na rozjezd. Časem na to člověk přišel.
Teď jezdím věci tak, že spojku používám vlastně pořád. Při výjezdu nebo technických pasážích ji máš vlastně pořád v záběru a tím si zajistujes tu správnou trakci. Takze shrnuto víc plynu a spojkou si korigovat výkon na zadním kole - reagovat na každou překážku a pod. Důležitý je aby kolo co nejmíň hrabalo a jen se valilo. Neříkám že všude je to možné. Těžko se to slovy popisuje. Ale kdyz to ovládas jen plynem tak vlastně to kolo utrhavas, tím se protáčí a ztrácíš trakci. Snad jsem to napsal tak nejak srozumitelně.

 offline 

 

#3 25.05.2020 09:01:09

peTTR
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 2844
Založená vlákna
Místo: MTŘ
Motorka: XT 600 43f "89, HQ TE300 "17
Věk: O 5 let mladší jak moje XT
21 6

Re: Jak pouzivat spojku


Jak píše chalka, těžko se to popisuje.. Musíš se do toho vyjezdit.. Já to dělám v podstatě tak, že dám plyn a spojkou zpomaluju, zrychluju, získávám trakci atd. Samože u toho kroutím plynem ale spojku používám furt. Vydrží toho fakt moc  big_smile Přítelkyni jsem to vysvětloval tak, že se v podstatě celej výjezd rozjíždím  lol  heh2 


Yamaha XT600= svoboda pohybu
HQ te300 - nechápu jak jsem do teď mohl žít tak po selsku

 offline 

 

#4 25.05.2020 09:04:35

Toman
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 568
Založená vlákna
Místo: Brno-venkov
Motorka: GG EC 300 Tpi
Věk: middle age
1 0

Re: Jak pouzivat spojku


Jak píše chalka... plynem se ve výjezdu citlivě nedá korigovat výkon.. Takže občas držím plynový heft "v jedné pozici", rychlost a trakci koriguju spojkou. A někde se mi osvědčilo jet např. místo 2ky na 3ku a skoro celý výjezd s částečně zmáčklou spojkou. To je výhoda a vlastně i nevýhoda 450/500 kde je silný spodek.   Na vytočenější 2ku to odskakuje a není trakce, na podtočenou 3ku o něčem jiném.

Nebo ve výjezdu kdy potřebuješ zatížit zadní kolo-víc trakce, ale motorka se ti už zvedá...když zavřeš plyn tak vlastně zastavíš a už se asi nerozjedeš... spojkou vlastně jen troško "ubereš na výkonu" a přední kolo jde dolu a zas můžeš pouštět spojku a natlačit se víc na řídítka atd...

Hlavně netvrdím, že je to takto 100% správně, prostě jen moje pocity.  a10 

 offline 

 

#5 25.05.2020 09:17:05

Re: Jak pouzivat spojku


Toman napsal(a):

Jak píše chalka... plynem se ve výjezdu citlivě nedá korigovat výkon.. Takže občas držím plynový heft "v jedné pozici", rychlost a trakci koriguju spojkou. A někde se mi osvědčilo jet např. místo 2ky na 3ku a skoro celý výjezd s částečně zmáčklou spojkou. To je výhoda a vlastně i nevýhoda 450/500 kde je silný spodek.   Na vytočenější 2ku to odskakuje a není trakce, na podtočenou 3ku o něčem jiném.

Nebo ve výjezdu kdy potřebuješ zatížit zadní kolo-víc trakce, ale motorka se ti už zvedá...když zavřeš plyn tak vlastně zastavíš a už se asi nerozjedeš... spojkou vlastně jen troško "ubereš na výkonu" a přední kolo jde dolu a zas můžeš pouštět spojku a natlačit se víc na řídítka atd...

Hlavně netvrdím, že je to takto 100% správně, prostě jen moje pocity.  a10 

OT: máš kontrolu trakce? zkoušel jsi ji? hlavně u pětikila mi docela dává smysl:)


Teoreticky není mezi teorií a praxí žádný rozdíl. Prakticky tam ale rozdíl je.

 offline 

 

#6 25.05.2020 09:21:27

peTTR
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 2844
Založená vlákna
Místo: MTŘ
Motorka: XT 600 43f "89, HQ TE300 "17
Věk: O 5 let mladší jak moje XT
21 6

Re: Jak pouzivat spojku


Toman:

Mě se zase líp jezdí na nižší kvalt s roztočeným motorem, přijde mi pak ta motorka taková klidnější a jistější, nemá tendenci se tak zvedat...


Yamaha XT600= svoboda pohybu
HQ te300 - nechápu jak jsem do teď mohl žít tak po selsku

 offline 

 

#7 25.05.2020 09:35:52

Toman
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 568
Založená vlákna
Místo: Brno-venkov
Motorka: GG EC 300 Tpi
Věk: middle age
1 0

Re: Jak pouzivat spojku


peTTR: .. říkám, asi hodně záleží na stroji.. objem, 2T/4T, váha jezdce apod.  Já mám rozhodně klidnější projev s vyšším kvaltem a nevytočeným  motorem  tongue 

Miquel: kontrolu trakci mám... jezdím na to.  Někdy je to ale hodně na prd a22  bahnitý přejezd a motor díky této kontrole "vynechává" takže ti přijde jak kdyby tě někdo "brzdil"... prostě ucukané.. takové opačné ABS  roll 

 offline 

 

#8 25.05.2020 12:05:16

Re: Jak pouzivat spojku


Diky vsem za info. Budu to urco trenovat. Zatim nemam problem neco vyjet, ale urcite se chci zdokonalovat. Mam exc 350 a vazim 95kg. Tezke vyjezdy jezdim na 2 ale kolikrat uz by to chtelo i 3 protoze vytocenena 2 je i ostra. Proto budu zkouset jezdit za 2-3 a lizat tu spojku kvuli lepsi trakci. Musim proste asi hodne trenovat  smile 

 offline 

 

#9 25.05.2020 12:11:03

peTTR
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 2844
Založená vlákna
Místo: MTŘ
Motorka: XT 600 43f "89, HQ TE300 "17
Věk: O 5 let mladší jak moje XT
21 6

Re: Jak pouzivat spojku


Když nad tím tak přemýšlím, tak taky hodně záleží na převodu... Když jsem měl 12-50, tak se dalo i tou 3 v pohodě ale teď s převodem 13-50 už většinu pouze za 2.


Yamaha XT600= svoboda pohybu
HQ te300 - nechápu jak jsem do teď mohl žít tak po selsku

 offline 

 

#10 25.05.2020 12:54:49

Re: Jak pouzivat spojku


Norous123 napsal(a):

Diky vsem za info. Budu to urco trenovat. Zatim nemam problem neco vyjet, ale urcite se chci zdokonalovat. Mam exc 350 a vazim 95kg. Tezke vyjezdy jezdim na 2 ale kolikrat uz by to chtelo i 3 protoze vytocenena 2 je i ostra. Proto budu zkouset jezdit za 2-3 a lizat tu spojku kvuli lepsi trakci. Musim proste asi hodne trenovat  smile 

Jestli se chces naucit spojkovat, tak jedine 2t ano 
Na 350 4t jezdi vic plynem, protoze tam to funguje docela dobre. ano
Vidim to v lese skoro kazdy tyden . .. nedavno jsem potkal kluka, co jezdil roky 4t posledni husa 501 na docela dobrym levelu (erzberg myslim dojel nekde okolo 280) a presel na 2t. Jedno z prvnich rikal, ze se musi hodne ucit se spojkou ...a i po par mesicich jeste nevyjede to, co daval na 4t.
Hodne stesti se spojkou ano 

Editoval Janek (25.05.2020 12:55:20)

 offline 

 

#11 25.05.2020 17:18:08

kiwibibo
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1289
Založená vlákna
Motorka: KTM XC 300, Honda Dominator NX 650
Věk: 29
Web
15 10

Re: Jak pouzivat spojku


Mne sa práca so spojkou dobre trénovala na krátkych strmých výjazdoch - taký ten trialistický rozjazd z miesta, kedy sa motor vytočí, zaradená 2jka, a pak to tam človek pustí cez spojku a človek až koľko krát neveril, koľko má zrazu trakcie na zadnom kole a jak ho to dokáže vymrštiť do kopca, s tým že v tom kopci už takmer nemusí korigovať plyn, len využije rýchlosť získanú pri odpichu skoro z miesta. Trialista by ma asi vysmial - je to úplne základný prvok, ale človek čo sa učí jazdiť enduro štýlom lesy-polňačky na to dojde fakt až časom keď skúša čoraz ťažšie veci...


exc.300.blogspot.com

Men do not quit playing because they grow old, they grow old because they quit playing.

 offline 

 

#12 25.05.2020 19:34:48

VanDam
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 805
Založená vlákna
Motorka: EXC 350 SD 2017
Věk: 32
0 0

Re: Jak pouzivat spojku


Janek napsal(a):

Norous123 napsal(a):

Diky vsem za info. Budu to urco trenovat. Zatim nemam problem neco vyjet, ale urcite se chci zdokonalovat. Mam exc 350 a vazim 95kg. Tezke vyjezdy jezdim na 2 ale kolikrat uz by to chtelo i 3 protoze vytocenena 2 je i ostra. Proto budu zkouset jezdit za 2-3 a lizat tu spojku kvuli lepsi trakci. Musim proste asi hodne trenovat  smile 

Jestli se chces naucit spojkovat, tak jedine 2t ano 
Na 350 4t jezdi vic plynem, protoze tam to funguje docela dobre. ano
Vidim to v lese skoro kazdy tyden . .. nedavno jsem potkal kluka, co jezdil roky 4t posledni husa 501 na docela dobrym levelu (erzberg myslim dojel nekde okolo 280) a presel na 2t. Jedno z prvnich rikal, ze se musi hodne ucit se spojkou ...a i po par mesicich jeste nevyjede to, co daval na 4t.
Hodne stesti se spojkou ano 

Já se naučil dobře používat spojku až na 350 4t, trvalo mi několik let než jsem na to přišel.. Taky jsem si myslel, že tam ta páčka je jen na rozjezd heh2 

 offline 

 

REKLAMA

Zápatí

Statistika

TOPlist

Copyright © 2007 - 2014 OFFMOTO.COM | Ochrana osobních údajů