Off-Road Forum OFFMOTO.COM Off-Road Forum OFFMOTO.COM

Rychlé hledání

ENDURO - CROSS

ČTYŘKOLKY

MOTOTURISTIKA

Cestování (126)
Srazy (72)
Výlety (114)

MOTOSPORT :: ZÁVODY

INZERCE : Motocykly

INZERCE : Ostatní

REKLAMA

Sháním chrániče kotoučů

#21 13.05.2019 19:58:33

Marek Prokš
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 193
Založená vlákna
Místo: Vítkov
Motorka: Sherco 300 SE, Sherco 300 SEF
Věk: 36
Tel: jo mám
0 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


JirkaR:v pohode profik nejsem, řekl bych ze se snažím plácat v těžkém terénu stejně jako tady tazatel. Já jen měl ten sámej kryt jak ty a kamos ten druhy, oboum se ho povedlo zohnout v lese tak ze drely o kotouč, tot moje zkušenost. Origo jsem za rok a půl zatím jen 2x dorovnaval při výměně kola.


Dole to musíš rozkuřit!

 offline 

 

#22 13.05.2019 20:22:57

MichalEXC
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 809
Založená vlákna
Motorka: 2T
Věk: 37
3 2

Re: Sháním chrániče kotoučů


JirkaR napsal(a):

A nevěřím tomu, že 300 korun vz. 2500 origo v ktm bude 8x pevnější materiál - to asi ne. Vše ostatní kupuji originál. Ale po zkušenosti s tím prvním chráničem nemám strach. Zatím jsem se nespálil a vím, co si dovolit z Ali můžu koupit a co ne. Každému ale podle jeho uvážení.

Aby bylo možné Ti správně odpovědět, musel bys spočítat cenu materiálu, čili oměřit "ploutev", přičíst přídavky na obrábění a z toho vycházet se základní cenou materiálu. Při polotovaru o rozměru 150x100x50mm ( skutečný rozměry neznám, použil jsem vymyšlený polotovar pro příklad )  je cena 5083 199 kč a 7075 252 kč. Vycházim z cen za který nakupujeme hliník. Samozřejmě čínský ceny hliníku budou jiný, a těžko lze s jistotou zjistit z jakého hliníku to vůbec dělají.
Poslední dobou slyším název "letecký hliník" všude kolem. Ale je potřeba si uvědomit, že leteckej hliník může být i obyčejný EN AW 5083, což je jeden z běžně používaných. Záleží na tom, co z toho do toho letadla vyrábíš. A zapomeň že to číňan bude dělat z "letecký" EN AW 7075, která je třetí nejkvalitnější slitinou hliníku. Na Aliexpresu za 300 kč to rozhodně ze EN AW 7075 není.  smile 
EN AW 5083 má pevnost v tahu 270 - 275 MPa a tvrdost 73-75 HBW. https://cs.wikipedia.org/wiki/Zkouška_t … e_Brinella
EN AW 7075 má pevnost v tahu 360 - 540 MPa a tvrdost 104 - 160 HBW.

Rozdíl v pevnosti těchto dvou materiálů je značný. Rozdíl v obrábění je znatelný. Tvrdost EN AW 7075 je hodně poznat. 8x pevnější není, ale 2x pevnější ano. Cena by tedy měla být také dvojnásobná, ale jak jsou předražený díly všichni víme, o powerparts nemluvě. Rozhodně se ale nemusim u originálního dílu obávat, že to bude z nekvalitního materiálu, což v případě čínský výroby beru jako samozřejmost a počítám s tím že za málo peněz nemohu dostat díl srovnatelný s originálem. Pořád se bavíme o chrániči kotouče.

Jelikož EN AW 7075 není vhodná k eloxování a vhodnější je EN AW 5083, předpokládám že na Aliexpresu a možná i u originálního dílu nelze se EN AW 7075 počítat, a bude použitý některý z měkčích materiálů. Výborná pro eloxování je EN  AW 5005 ale její pevnost v tahu je 145 - 175 MPa, což je velmi špatné pro ochranu kotouče. O tom z čeho to v číně je se tu můžem dlouze dohadovat a stejně to nezjistíme, ale zapomeňte na ten Váš "leteckej hliník"  EN AW 7075  wink 
Na konec bych si troufl říct že to není o tom co si můžeš dovolit koupit z ali, ale o tom, jaký máš finanční možnosti.  

Editoval MichalEXC (13.05.2019 20:25:03)


Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně musí být silný.

 offline 

 

#23 13.05.2019 21:07:14

Hoždy jitrnice :D
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 595
Založená vlákna
Motorka: Ktm 350 SD, TM 144 EN
Věk: 32 +
Tel: s pavoukem
1 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


Hoši tak Carapaks nedělá zatím nový modely. Určitě chci co nejpevnější variantu pač jsem prase a nechci si to např. u Chalky na skalkách zlikvidovat  lol  ano 

 offline 

 

#24 13.05.2019 21:25:22

Hoždy jitrnice :D
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 595
Založená vlákna
Motorka: Ktm 350 SD, TM 144 EN
Věk: 32 +
Tel: s pavoukem
1 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


chalka: Vím  lol  neboj taky jsem neusnul na vavřínech  ano  lol 

 offline 

 

#25 13.05.2019 21:42:33

milanride
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 516
Založená vlákna
Motorka: KTM 250 EXC TPI
Věk: 26
1 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


Uz jsem objednal jeden chranic z Ali pro omereni zakladnich rozmeru. Potom je chci v nejaky optimalizovany verzi, za normalni cenu vyrobit prave ze 7075. Tak kdyby nahodou nekdo mel predbezny zajem, napiste smile

 offline 

 

#26 13.05.2019 22:01:28

Hoždy jitrnice :D
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 595
Založená vlákna
Motorka: Ktm 350 SD, TM 144 EN
Věk: 32 +
Tel: s pavoukem
1 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


milanride napsal(a):

Uz jsem objednal jeden chranic z Ali pro omereni zakladnich rozmeru. Potom je chci v nejaky optimalizovany verzi, za normalni cenu vyrobit prave ze 7075. Tak kdyby nahodou nekdo mel predbezny zajem, napiste smile

Jakej si objednal?

 offline 

 

#27 14.05.2019 07:52:33

milanride
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 516
Založená vlákna
Motorka: KTM 250 EXC TPI
Věk: 26
1 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


Hoždy jitrnice big_smile:

Zatím tenhle zadek: https://www.aliexpress.com/item/3292212 … b201603_52

 offline 

 

#28 14.05.2019 08:14:25

Dan39
začátečník
Fotogalerie
Příspěvky: 25
Založená vlákna
Místo: Kostelecký doupě
Motorka: KTM 200 EXC, KTM 950 ADV
0 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


milanride:

Ty teda jedeš...  big_smile  ano 

 offline 

 

#29 14.05.2019 08:15:02

JirkaR
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 353
Založená vlákna
Tel: mobilní
2 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


MichalEXC: Když už si otevřel tabulky...není spíš u toho materiálu chrániče kotouče důležitá pevnost v ohybu, než pevnost v tahu?  wink 
Ne
Jinak si myslím, že než se tady zdržovat zbytečnou diskuzí, je chránič za 300 objednat a vyzkoušet - já to udělal a mě to účel splnilo.
Když nevydrží, oprava i v terénu na 2 minuty. Bohužel Hoždy nepsal, že to denně dostane 100x ránu v extrému.
A nebo https://www.ktm.com/en/powerparts/brake … 4-16007266 za 4180.
Ale ani tady nikdo nepíše, z jakého to je materiálu a je dost možné, že obrobek bude z číny taky, jako spoustu jiných věcí.  wink 
Já tu čínu neobhajuji - pro moje účely to stačí a třeba to někomu pomůže.

A místo zbytečného dohadování (ani jeden z nás neví, z čeho je vyrobený originál ani ta čína) z tvého příspěvku spíš oceňuji tip s 5 mm kotoučem. Ještě by bylo fajn napsat, kde a za kolik si ho sehnal, aby kdokoliv, koho ochrana kotouče zajímá měl cenné informace.  ano 

 offline 

 

#30 14.05.2019 11:01:11

Re: Sháním chrániče kotoučů


JirkaR napsal(a):

MichalEXC: Když už si otevřel tabulky...není spíš u toho materiálu chrániče kotouče důležitá pevnost v ohybu, než pevnost v tahu?  wink 
Ne
Jinak si myslím, že než se tady zdržovat zbytečnou diskuzí, je chránič za 300 objednat a vyzkoušet - já to udělal a mě to účel splnilo.
Když nevydrží, oprava i v terénu na 2 minuty. Bohužel Hoždy nepsal, že to denně dostane 100x ránu v extrému.
A nebo https://www.ktm.com/en/powerparts/brake … 4-16007266 za 4180.
Ale ani tady nikdo nepíše, z jakého to je materiálu a je dost možné, že obrobek bude z číny taky, jako spoustu jiných věcí.  wink 
Já tu čínu neobhajuji - pro moje účely to stačí a třeba to někomu pomůže.

A místo zbytečného dohadování (ani jeden z nás neví, z čeho je vyrobený originál ani ta čína) z tvého příspěvku spíš oceňuji tip s 5 mm kotoučem. Ještě by bylo fajn napsat, kde a za kolik si ho sehnal, aby kdokoliv, koho ochrana kotouče zajímá měl cenné informace.  ano 

Info o 5 mm kotouči bylo od Chalky, který má jako jeden z mála z vás rozum lol 

Michal exc se kamenů a koryt bojí, vyhýbá se tomu právě z důvodu možnýho poškození motorky, kolene výfuku, .... a taky se bojí o sebe.
Jeho rady jsou jen v teoretický rovině.
Nevím, jestli bych to chtěl z 7075. Je to fakt pevný matroš a mně se vždy osvědčilo, mít nějakou "deformační zónu". Ať se chránič případně radši ohne, ale ať pohltí energii, než ať ji přenáší dál na kyvku, úchyty, ... to píšu jako všeobecně ke všemu montovanýmu na motorku. Nejpevnější není vždy nejlepší a i tady platí, že míň je někdy víc ano 
Třeba ten přední kryt si z 7075 nemumím na moto vůbec představit, bál bych se o úchyt třmenu....
Zadní asi OK, ale nevím, jestli bych si ho dal. Na druhou stranu moc neváží a překážet nebude ano 
Plastový přední kryt je celkem k ničemu a když se ti ohne kotouč v lese a potřebuješ ho pěkně srovnat, tak je potřeba kryt demontovat. Je to jen pár šroubků, ale zdržuje to ....
Standard vozím pěkný menší sikovky na rovnání kotoučů, 10 vyjížděk nepotřebujeme vůbec, potom za jednu rovnáme kotouče na 3 moto, ale je to spíš náhoda ....
Kdybyste jezdili takový pecky, tak máte křivý i rozety, poničený řetězy ... na vlastní oči jsem neviděl moc pěkně zamortizovaných motorek, jako má třeba Lečo - na ní se pozná, co zažívá v terénu  lol ... takže kryty kotoučů jsou pro většinu spíš kosmetický doplněk a každýho zahřeje, že když slyší kámen na tvrdo do motorky, tak si může několikrát za vyjížďku říct, "Jo, ještě že mám ten kryt, jinak bych tady skončil ..." lol  lol ... ale ono je to většinou všechno jinak

Nafoťte schválně spodky předních tlumičů, boků a spodků kyvky ... a uvidíme, jak je to s vaším ježděním v terénu plnýho šutrů ... ano 

Zadní kotouč používám výrobu od endurotuning tl. cca 4,7 mm předek i zadek - nevýhoda, že chytaji lišku, ale mě zajímá účel. Zadek jsem ohnul lehce asi 2x - nebylo v lese potřeba rovnat a poznal jsem to až doma při std. předvyjížďkový kontrole.
Předek rovnám častějc, ale všiml jsem si, že čím víc přemýšlím jak a co jedu, tak v tom samým terénu rovnám míň a míň. Ještě nedávno jsem rovnal co vyjížďku - většinou lehký deformace, teď si kotouče nevšimnu třeba 30 mth ...
Na EXc mám teď cca 150 mth origo KTM kotouče, předek aktuálně žiletka tl cca 2,2 mm, zadek 3,5 mm a drží nádherně, při ohnutí srovnám do pár minutek, nedělají se zvlněný deformace, nekroutí se .... ano , bohužel předek už dosloužil, tak půjde endurotuning.
Nevím, jak v tomhle ohledu endurotunig současně funguje, kamarád se snaží eshop oživit a je možný, že se i kotouče někam posunuly. Když tak se optej na stránkách. Cena byla příjemná. Na Drapákách měl stánek a kotouče měl v nabídce.

Hodně lidí vč. top závodníků jezdí nebo přechází na plný kotouče, z dobrý výroby fungují prý perfektně a jsou zas o dost pevnější.

Nemáte někdo ten měkkej al kryt předního kotouče z číny? Odkoupil bych ho, potřebuju použít jen jako ochranu spodního držáku trubky, protože to mám od motárdů v plzni dost dobitý a před každou repasí tlumičů musím vytahovat matroš, abych vyndal spodní ventilky  ee5  a13 



http://www.offmoto.com/domains/offmoto.com/uploads/thumbs/5167_img_20190514_094028.jpg http://www.offmoto.com/domains/offmoto.com/uploads/thumbs/5167_img_20190514_093846_1.jpg

Editoval Janek (14.05.2019 11:04:01)

 offline 

 

#31 14.05.2019 11:07:42

Re: Sháním chrániče kotoučů


A co plný kotouč? Nežere tak desky a s pevnostní na tom taky bude lépe :-)

Toto konkrétně je NG129SP od Motoline za 1750Kč. Tloušťka nového 4,2mm.

Přední mám z Enduro tuningu 5mm tloušťky za 940Kč, ale už jsou to 4 roky, co jsem ho kupoval. Tak nevím, jestli se dá ještě koupit.


http://www.offmoto.com/domains/offmoto.com/uploads/thumbs/355_2016-03-07_195908.jpg




http://www.offmoto.com/domains/offmoto.com/uploads/thumbs/355_2015-05-15_192854.jpg

Editoval RadoTP (14.05.2019 11:15:35)

 offline 

 

#32 14.05.2019 11:44:53

SethX
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1353
Založená vlákna
Místo: Dubné
Motorka: KX500 93', KX250 89', YZ250
Věk: 37
6 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


RadoTP napsal(a):

A co plný kotouč? Nežere tak desky a s pevnostní na tom taky bude lépe :-)

Toto konkrétně je NG129SP od Motoline za 1750Kč. Tloušťka nového 4,2mm.

Přední mám z Enduro tuningu 5mm tloušťky za 940Kč, ale už jsou to 4 roky, co jsem ho kupoval. Tak nevím, jestli se dá ještě koupit.


http://www.offmoto.com/domains/offmoto. … 195908.jpg




http://www.offmoto.com/domains/offmoto. … 192854.jpg

A nechladí se blbě ten plnej kotouč?

 offline 

 

#33 14.05.2019 12:02:21

Motors
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1144
Založená vlákna
Místo: Vepřov
Motorka: WR250F
Věk: Víc než Ježíš
3 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


Janek:
na ochranu přední vidlici bych dal toto: https://www.motoline.cz/kryty-predni-vi … sport.html

Kryt zadního kotouče "hlinkový" jsem musel pravidelně rovnat. Teď jsem koupil od Crosspro  plastový, zatím to pobírá víc než dobře. Pro Tebe viz:


http://www.offmoto.com/domains/offmoto.com/uploads/thumbs/2290_0003e0f643767b.jpg


Kdo sem postavil ten kopec, jsem říkal jako malý. Teď jsem za kopce vděčný a2 
Když se příliš soustředím abych nespadl, tak spadnu

 offline 

 

#34 14.05.2019 13:04:01

Prochal11
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1461
Založená vlákna
Místo: Trhové Sviny
Motorka: Husaberg FE 450 Husqvarna TE 300 KTM 950 SER
Věk: 39
Tel: 774154754
5 3

Re: Sháním chrániče kotoučů


Motors:

Taky mam crosspro chránič zadního kotouče a za mě taky super snese velky rány a je pružnej  ano 


Kdo se bojí,nesmí do lesa :-)

 offline 

 

#35 14.05.2019 13:15:37

JirkaR
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 353
Založená vlákna
Tel: mobilní
2 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


Janek: ty kryty na spodek vidlic dělá i acerbis: https://www.mefo.cz/protektor-k-chranici-vidlic-ktm-hq. Ty má na moto kamarád. Ale jak koukám na ten polisport, tak ten vypadá taky super.

 offline 

 

#36 14.05.2019 17:55:16

Re: Sháním chrániče kotoučů


SethX napsal(a):

A nechladí se blbě ten plnej kotouč?

To nedokážu posoudit, ale neuvařil jsem to ani jednou

 offline 

 

#37 14.05.2019 19:21:33

Hoždy jitrnice :D
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 595
Založená vlákna
Motorka: Ktm 350 SD, TM 144 EN
Věk: 32 +
Tel: s pavoukem
1 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


Nejlepší kotouč je pro mě plovoucí  wink  vydrží dost nárazů, jen tak se nezkřiví (poberou to čepy) a co se týče brždění lépe se přizpůsobuje třmenu. Plastovej kryt na předku pobere strašně moc a určitě to smysl má navíc je lehký a na těchto místech fakt nic těžkýho nechceš. Je to stejně odolný materiál jako kryt pod motorem a za mě plast lepší než hliník v tomhle případě (částečně to absorbuje náraz). Přední kolo si člověk vede a hlídá, ale zadek kolikrát skočí někam, kam nechci a dostane řádnou šlupku. Tam bych volil co nejpevnější hliník. Musí být však měkčí než kyvka aby to neodnesla sama popř. osa. Na předek dám acerbis plast a zadek origo KTM.

 offline 

 

#38 14.05.2019 19:22:14

Hoždy jitrnice :D
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 595
Založená vlákna
Motorka: Ktm 350 SD, TM 144 EN
Věk: 32 +
Tel: s pavoukem
1 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


JirkaR napsal(a):

Janek: ty kryty na spodek vidlic dělá i acerbis: https://www.mefo.cz/protektor-k-chranici-vidlic-ktm-hq. Ty má na moto kamarád. Ale jak koukám na ten polisport, tak ten vypadá taky super.

tyhle jsem koupil ;-) a ten polisport, musíš dávat bacha jestli se ti to nebude bít s krytem kotouče.

Editoval Hoždy jitrnice :D (14.05.2019 19:23:19)

 offline 

 

#39 14.05.2019 19:55:18

PETARDAK
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1403
Založená vlákna
Místo: Nový Jičín
Motorka: KTM 790ADV-R, G-G MC250/22 KTM-EXC300/17 a pár DUCATI
Věk: 60
11 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


Hoždy jitrnice big_smile napsal(a):

Nejlepší kotouč je pro mě plovoucí  wink  vydrží dost nárazů, jen tak se nezkřiví (poberou to čepy) a co se týče brždění lépe se přizpůsobuje třmenu. Plastovej kryt na předku pobere strašně moc a určitě to smysl má navíc je lehký a na těchto místech fakt nic těžkýho nechceš. Je to stejně odolný materiál jako kryt pod motorem a za mě plast lepší než hliník v tomhle případě (částečně to absorbuje náraz). Přední kolo si člověk vede a hlídá, ale zadek kolikrát skočí někam, kam nechci a dostane řádnou šlupku. Tam bych volil co nejpevnější hliník. Musí být však měkčí než kyvka aby to neodnesla sama popř. osa. Na předek dám acerbis plast a zadek origo KTM.

 ano  ano  ano souhlas se vším, co píšeš! Ten př. plastový kryt od acerbisu je pevný dost, kryje i konec vidlice a třmen ano a hlavně, tím jak je celistvý, tak šutr, pařez aj. se po něm sveze a nemá tendenci se seknout.
Doporučuju tento, je pevnější, než ten novější model se "síťovinou":

https://www.mefo.cz/acerbis-kryt-predni … r-280-mm-5


Život je příliš krátký na to, mít jen jednu motorku, sériový výfuk a jezdit jenom občas...

 offline 

 

#40 14.05.2019 20:56:47

Hoždy jitrnice :D
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 595
Založená vlákna
Motorka: Ktm 350 SD, TM 144 EN
Věk: 32 +
Tel: s pavoukem
1 0

Re: Sháním chrániče kotoučů


PETARDAK: Díky  wink přesně tento kryt jsem dnes objednal i barva sedí  ano  lol 

 offline 

 

REKLAMA

Zápatí

Statistika

TOPlist

Copyright © 2007 - 2014 OFFMOTO.COM | Ochrana osobních údajů