Off-Road Forum OFFMOTO.COM Off-Road Forum OFFMOTO.COM

Rychlé hledání

ENDURO - CROSS

ČTYŘKOLKY

MOTOTURISTIKA

Cestování (126)
Srazy (72)
Výlety (114)

MOTOSPORT :: ZÁVODY

INZERCE : Motocykly

INZERCE : Ostatní

REKLAMA

Ram - ziarove zinkovanie

#1 13.03.2019 10:56:45

Dudun
Pokročilý
Fotogalerie
Příspěvky: 108
Založená vlákna
Místo: Brno
Motorka: TT 600RE, Husaberg501/2014
Věk: 43
0 0

Ram - ziarove zinkovanie


Ahoj,

Ma niekto skusenosti so ziarovym zinkovanim ramu + nasledny lak ?
- co som nasiel na nete, vraj ramy nie su na to vhodne, kvoly moznemu kruteniu (tepelne zihanie po zinkovani)
- Ako je to s VIN, zinkovy povrh ho zaleje, alebo to zostane citatelne ? (hrubka by mala byt v desiatkach mikrometroch)

Naco si dat este pozor, resp. preco to nie je rozsirene (napr. oproti beznemu komaxitu) ?

Dakujem.

 offline 

 

#2 13.03.2019 11:41:55

MíraXL
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 209
Založená vlákna
Místo: Hradec Králové
Motorka: XL600LM(2x),EXC520
Věk: 55
Tel:
0 0

Re: Ram - ziarove zinkovanie


Dudun:
nejsem na to odborník, ale vím, že zinkované díly nesmí mít žádnou nepřístupnou dutinu právě z důvodu vysokých teplot (vzduch se teplem značně roztahuje) a moto rám určitě nějakou mít bude (a určitě je ucpeš šroubama aby jsi ochránil závity). A navíc tloušťka materiálu některých částí rámu je malá a toho zkroucení bych se sakra bál. Myslím, že kdyby to šlo, tak se to určitě už dělá.

Mě se na rám nejlépe osvědčil tento postup: pískování (se zakrytím VIN a sedel různých ložisek, ve všech závitech šrouby), celé natřít bezoplachovým odrezolem, 3 nástřiky epoxidovým základem, 3 nástřiky vrchní polyuretanovým emailem (dostatek odstínů, namíchají cokoli RAL a je to tvrdé jak šutr).

Komaxit na rám se mi nezdá vhodný, je to v podstatě plast, kterým je rám potažen a při poškození se to začne loupat, dostane se pod to voda a tam to vesele rezatí, je to v podstatě neopravitelné a pískováním to už dolů nesundáš, jen nějak chemicky.
Zase je pravda, že komaxit ti udělají kdekoli za pár peněz, stříkání je časově i finančně podstatně náročnější.

Ale každý má na to svůj názor, který preferuje, tohle je pouze můj názor.


Raději začít později, nežli vůbec !

 offline 

 

#3 13.03.2019 12:05:10

bobkuuu
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1287
Založená vlákna
Místo: Lysá pod Makytou, Púchov
Motorka: 690
Věk: 35
Tel: +421904249455
1 2

Re: Ram - ziarove zinkovanie


dutiny otvoríš a závity ochrániš napr. závitovou vložkou


http://www.offmoto.com/domains/offmoto.com/uploads/thumbs/2192_bn_902_ocel_z.png


dnešok je včerajší zajtrajšok!!!
lidi jsou kurvy, mrdej a kradou
kéž by aspoň jednou za rok dorazila blbců sběrna (Kabát)

 offline 

 

#4 13.03.2019 13:06:11

Toman
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 568
Založená vlákna
Místo: Brno-venkov
Motorka: GG EC 300 Tpi
Věk: middle age
1 0

Re: Ram - ziarove zinkovanie


Rámy na offroad auta se při rekonstrukcích zinkují (ikdyž to není běžné). Navíc materiálově to jsou jiné rozměry, všechny dutiny musí být přístupné (velikost děr min ve velikosti M10) aby zinek natekl a dostal se ven.
Na motorku mi toto přijde jako nesmysl, rám se může zkroutit, případně v nějaké části zůstane pár kg zinku navíc...
Postup jak píše MíraXl je bez těchto rizik ano 

 offline 

 

#5 13.03.2019 19:39:27

_Vlk_
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1163
Založená vlákna
Místo: Valašsko
Motorka: Husaberg FE 550 09, Husaberg TE 250 12, Husqvarna TE 300 15
Věk: 28
Tel: 776588125
Web
8 3

Re: Ram - ziarove zinkovanie


Dudun napsal(a):

Ahoj,

Ma niekto skusenosti so ziarovym zinkovanim ramu + nasledny lak ?
- co som nasiel na nete, vraj ramy nie su na to vhodne, kvoly moznemu kruteniu (tepelne zihanie po zinkovani)
- Ako je to s VIN, zinkovy povrh ho zaleje, alebo to zostane citatelne ? (hrubka by mala byt v desiatkach mikrometroch)

Naco si dat este pozor, resp. preco to nie je rozsirene (napr. oproti beznemu komaxitu) ?

Dakujem.

Moje zkušenost je:

1.Nechat otryskat, komaxit se "pískuje" litinovými broky, jde to hůř než rez, nebo klasické barvy
2.Ideálně hned po otryskání nechat našopovat zinkem, je to ideální uprava pod komaxit, klasické galvanické, nebo žárové zinkování je pod komaxit nevhodné
3.Nechat nakomaxitovat, nastříká se práškem, který se pak vypálí při teplotě do 200 stupňů což je neškodná teplota
4.Komaxit je velmi tvrdý a dlouhodobě odolný, při tomto postupu vydrží velice dlouho, nechal jsem takto dělat dva rámy a super

problém je vinko u ktm, které je vypálené špíš do barvy, než do materiálu rámu, přes vinko jsem bodnul plíšek, krk rámu zadělal podložkama s gumovým těsněním, do závitů dáš šroubky

Editoval _Vlk_ (13.03.2019 19:40:37)


Padám sám,zvedám se sám...

 offline 

 

#6 13.03.2019 23:32:04

Dudun
Pokročilý
Fotogalerie
Příspěvky: 108
Založená vlákna
Místo: Brno
Motorka: TT 600RE, Husaberg501/2014
Věk: 43
0 0

Re: Ram - ziarove zinkovanie


Chlapi dakujem za info, neuvedomil som si dosledky ziaroveho zinkovania.

Preco som vlastne napisal. Ram bol zo spodu zodraty a z casti chytal hrdzu+plus oderky. Chcel som to odhrdzit tak abych neobrusoval zdravy material (resp farbu), tak som to elektrolyticky odhrdzil, nasledne odrete casti natrel polyuretanovou farbou s tvrdidlom. No a tu je problem, ani po piatich dnoch poriadne nevytvrdla a tak rozmyslam co  s tym dalej (s epoxidovymi farbami som doposial nemal problem, neviem kde sa stala/som urobil chybu. Z farby co mi zostala v kelimku sa stala pruzna lopticka. Pomer tvrdila voci farbe bol dobre urobeny, premiesanie myslim, ze tiez).

_Vlk_: mas prosim kontakt na zinkovnu kde Ti robili sopovanie zinkom, robili Ti tam zaroven pieskovanie liatinovymi brokmi ? Myslite, ze je mozne na ten zinok urobit epoxidovy zaklad ako spomina MiraXL ?


http://www.offmoto.com/domains/offmoto.com/uploads/thumbs/5564_ram_zodrany_low.jpg http://www.offmoto.com/domains/offmoto.com/uploads/thumbs/5564_elektrolyza_odhrdzovanie.jpg

 offline 

 

#7 14.03.2019 20:42:57

_Vlk_
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1163
Založená vlákna
Místo: Valašsko
Motorka: Husaberg FE 550 09, Husaberg TE 250 12, Husqvarna TE 300 15
Věk: 28
Tel: 776588125
Web
8 3

Re: Ram - ziarove zinkovanie


Dudun napsal(a):

Chlapi dakujem za info, neuvedomil som si dosledky ziaroveho zinkovania.

Preco som vlastne napisal. Ram bol zo spodu zodraty a z casti chytal hrdzu+plus oderky. Chcel som to odhrdzit tak abych neobrusoval zdravy material (resp farbu), tak som to elektrolyticky odhrdzil, nasledne odrete casti natrel polyuretanovou farbou s tvrdidlom. No a tu je problem, ani po piatich dnoch poriadne nevytvrdla a tak rozmyslam co  s tym dalej (s epoxidovymi farbami som doposial nemal problem, neviem kde sa stala/som urobil chybu. Z farby co mi zostala v kelimku sa stala pruzna lopticka. Pomer tvrdila voci farbe bol dobre urobeny, premiesanie myslim, ze tiez).

_Vlk_: mas prosim kontakt na zinkovnu kde Ti robili sopovanie zinkom, robili Ti tam zaroven pieskovanie liatinovymi brokmi ? Myslite, ze je mozne na ten zinok urobit epoxidovy zaklad ako spomina MiraXL ?


http://www.offmoto.com/domains/offmoto. … ny_low.jpg http://www.offmoto.com/domains/offmoto. … ovanie.jpg

třeba tady http://www.metalizacebrno.cz/

já to nechal dělat tady kousek od zlína, ale to máš teda dost daleko, vetšinou firmy které dělají metalizaci dělají i tryskání, takže určitě toho v brně najdeš dost


Padám sám,zvedám se sám...

 offline 

 

#8 15.03.2019 08:50:48

Toman
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 568
Založená vlákna
Místo: Brno-venkov
Motorka: GG EC 300 Tpi
Věk: middle age
1 0

Re: Ram - ziarove zinkovanie


Dudun: já nechával brokovat v Bořitově u Černé hory (Brno směr Svitavy), ale bude toho hodně i přímo v Brně (myslím že nějaké průmyslové areály směr Modřice atd).
Ještě se ubezpeči, jak moc bude po brokování povrch "hrubý".. někdy se stává, že ty broky udělají malé důlky, a když to jde pak na komaxit, tak se ty důlky akorát barvou zvýrazní. Takže opatrně  wink 

 offline 

 

#9 15.03.2019 09:55:15

Dudun
Pokročilý
Fotogalerie
Příspěvky: 108
Založená vlákna
Místo: Brno
Motorka: TT 600RE, Husaberg501/2014
Věk: 43
0 0

Re: Ram - ziarove zinkovanie


Ako posledny pokus, som tu netvrdnucu farbu vcera cca 30min nahrieval teplovzduskou nastavenou na 200C a div sa v svete vytvrdlo to. Tuto sezonu to uz necham tak, na jesen to urobim poriadne.

_Vlk_: Cca 2x do mesiaca jazdim sluzobne okolo Zlina ak bych Ta mohol poprosit o kontakt kde si to daval robit. Nech nemusim riesit veci, ktore spomina Toman.

 offline 

 

#10 15.03.2019 10:19:47

Re: Ram - ziarove zinkovanie


_Vlk napsal(a):

já to nechal dělat tady kousek od zlína, ale to máš teda dost daleko, vetšinou firmy které dělají metalizaci dělají i tryskání, takže určitě toho v brně najdeš dost

Dudun napsal(a):

Cca 2x do mesiaca jazdim sluzobne okolo Zlina ak bych Ta mohol poprosit o kontakt kde si to daval robit. Nech nemusim riesit veci, ktore spomina Toman.

Nechapu proc spousta lidi dela takove drahoty a nenapise rovnou - kdo - kde - co - za kolik.
Jasne, pokud mi to udelal kamos fuskou v praci na cerno, nebo znamej na sebe, jako ze pro sebe a pro me to bylo za cigara tak se tim nechlubim, ale kdyz je to normalni zakazka ve firme ktera se tim oficialne zabyva tak to napisu rovnou a ne takove schovavacky.
Misto " jedna firma u Zlina" napisu "Kedluben a syn, Zadni Lhota" a je vyreseno. Vlakno se nezasira zbytecnymi prispevky a podstatne informace jsou hned videt.
Jsou lidi pro ktere je 20km do baraku daleko, jiny 100km neresi, nalozi haranty a jede na vylet na kterem si zaroven vyridi svoje.

Editoval kick-start (15.03.2019 10:25:59)

 offline 

 

#11 16.03.2019 10:05:01

_Vlk_
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1163
Založená vlákna
Místo: Valašsko
Motorka: Husaberg FE 550 09, Husaberg TE 250 12, Husqvarna TE 300 15
Věk: 28
Tel: 776588125
Web
8 3

Re: Ram - ziarove zinkovanie


kick-start napsal(a):

_Vlk napsal(a):

já to nechal dělat tady kousek od zlína, ale to máš teda dost daleko, vetšinou firmy které dělají metalizaci dělají i tryskání, takže určitě toho v brně najdeš dost

Dudun napsal(a):

Cca 2x do mesiaca jazdim sluzobne okolo Zlina ak bych Ta mohol poprosit o kontakt kde si to daval robit. Nech nemusim riesit veci, ktore spomina Toman.

Nechapu proc spousta lidi dela takove drahoty a nenapise rovnou - kdo - kde - co - za kolik.
Jasne, pokud mi to udelal kamos fuskou v praci na cerno, nebo znamej na sebe, jako ze pro sebe a pro me to bylo za cigara tak se tim nechlubim, ale kdyz je to normalni zakazka ve firme ktera se tim oficialne zabyva tak to napisu rovnou a ne takove schovavacky.
Misto " jedna firma u Zlina" napisu "Kedluben a syn, Zadni Lhota" a je vyreseno. Vlakno se nezasira zbytecnymi prispevky a podstatne informace jsou hned videt.
Jsou lidi pro ktere je 20km do baraku daleko, jiny 100km neresi, nalozi haranty a jede na vylet na kterem si zaroven vyridi svoje.

Dík že jsi mi připoměl, proč jsem přestal na offmoto psát

http://www.dajzr.cz/nabizime.html


Padám sám,zvedám se sám...

 offline 

 

REKLAMA

Zápatí

Statistika

TOPlist

Copyright © 2007 - 2014 OFFMOTO.COM | Ochrana osobních údajů