Off-Road Forum OFFMOTO.COM Off-Road Forum OFFMOTO.COM

Rychlé hledání

ENDURO - CROSS

ČTYŘKOLKY

MOTOTURISTIKA

Cestování (126)
Srazy (72)
Výlety (114)

MOTOSPORT :: ZÁVODY

INZERCE : Motocykly

INZERCE : Ostatní

REKLAMA

Čištění vzduchového filtru

#1 20.09.2013 16:21:42

Thomas
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 415
Založená vlákna
Místo: Kuřim
Motorka: PW 50
Věk: 9
4 1

Čištění vzduchového filtru


Chtěl bych vás požádat o nějaké typy, jak čistit molitanový vzduchový filtr.
Chvilku jsem jej čistil jarovou vodou a podobnýma sran*cama, ale vůbec to nerozpustí olej na filtry a člověk se s tím jenom maže a vyčištěný pořádně nic není ...když si představím, že je to plný drobného prachu.
Dále jsem si udělal nádobu, do které jsem si nalil benzín 95 a filtr ponořil. Zároveň jsem si chtěl vyzkoušet reakci filtru na benzín, protože je to časti diskutované téma a můj filtr už stejně nebyl v dobré kondici. Při pozorování se filtr krásně vyčistil a šlo z něj spousty jemných částeček (prachu). I po delší době byl molitan v dobrý stavu a benzín mu nijak neublížil. Co benzín způsobil, tak bylo rozpouštění lepidla, kterým je filtr slepen.

Tudíž bych chtěl nějaký typ, na nějaké rozpouštědlo oleje, které je levné a lehce k dostání a které není agresivní.

 offline 

 

#2 20.09.2013 17:52:54

Honza
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1010
Založená vlákna
Místo: v lese mezi Pv, Bk a Vy
Motorka: DRZ 400S (07')
Věk: 35
14 0

Re: Čištění vzduchového filtru


No zprvu sem taky pral v nějakým (nevím jakej) prostředku na nádobí to celkem šlo, pak došel a obyč Jarem to není ono. Zkoušel jsem průmyslový čistič od Everstaru, krásně umývá jakejkoliv šmír, mazivo na řetěz atd., ale s olejem na filtry to skoro nehne hmm . Někdo pere v pracím prášku. Nezkoušel jsem, tak neposoudím. Je možný, že tekutej prací prášek by nebyl marnej, ale nevím.

Každopádně pak jsem koupil originální čistič od Motorexu (stejná značka jako olej na filtr) a nedá se to srovnat, jde to skoro samo. Takže jsem předešlé metody zavrhl. Jen finanční stránka je trochu jinde.


Neselhal jsem tisíckrát. Našel jsem tisíc způsobů, které nefungují.
T.A.Edison

 offline 

 

#3 20.09.2013 17:56:07

Tristan
malý Velký BOJOVNÍK°°°°
Fotogalerie
Příspěvky: 3353
Založená vlákna
Místo: North Tristan Kingdom
Motorka: KTM EXC 250 06
Věk: 25.0
Tel: černý
17 0

Re: Čištění vzduchového filtru


P7005 Benzínovy čistič barvy laky dělám to už víc jak rok 3nebo 4 l tuším 270 kč


Zavři hubu,otevři oči a vem za plyn...

 offline 

 

#4 20.09.2013 18:09:29

Re: Čištění vzduchového filtru


Mě benzin skutečně žral trochu vzduchový filtr. Ztrácel tvarovou stálost a lepené části se začali odlepovat. Jarem to rozhodně neumyješ usch  Používám klasický čistič vzduchových filtrů, který tak dvě deci naleju do uříznutého kanystru od vody do ostřikovačů, v gumových rukavicích lehce promačkat v roztoku, pak rukou vymačkat POZOR nikdy nekroutit vyk! Mám vyzkoušený Putoline, Denicol, ale myslím, že je to funkční všechno. Ten sajrajt je dost drahý, takže čisitč po druhém použití (1. dávka jen na zbavení největší špíny, jde to dolu samo-vyleju, ve 2. dávce to vyčistim pořádně, tu druhou si naleju zpátky do speciální butely, kde to použiju ještě jednou, resp. příště na to první čištění. Po vymačkání nechat vyschnout. Pokud máš možnost vylézt někde před garáž, tak filtr s oblibou strčím do dámské punčochy a odstředivou silou (roztočením) ho krásně usuším. Naolejuju ho tak, že ho lehce pocrmndám z plechovky - jen trochu a ručně v gumových rukavicích to tam opatrně vetřu. Třením se nadělají cukrová vlákna a tak poznáš, že se olej na vzduchu krásně zapracovává, pak už jen nasadit a nechat trochu zaschnout.

 offline 

 

#5 20.09.2013 18:25:38

Taksnadtoto
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 314
Založená vlákna
Místo: Bahraim-Brázdim
Motorka: TT600R
Web
0 0

Re: Čištění vzduchového filtru


arva na filtry není špatná jde to krásně umýt a potom jarovou vodou

 offline 

 

#6 20.09.2013 18:28:13

Thomas
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 415
Založená vlákna
Místo: Kuřim
Motorka: PW 50
Věk: 9
4 1

Re: Čištění vzduchového filtru


Já bych si představoval koupit cca 5l něčeho za dobrý kačky ...pár stovek. Mám takovou pěknou nádobu na praní se sítkem na bordel, tak bych chtěl ten čistič používat stále dokola co nejdéle.

 offline 

 

#7 20.09.2013 18:33:48

Jarynn
Mazák
Fotogalerie
Příspěvky: 4392
Založená vlákna
Místo: Ostrava
Motorka: EXC 300
Věk: 45
14 8

Re: Čištění vzduchového filtru


Ono jak píše Tristan- benzínový čistič je daleko méně agresivní než klasický techničák, o naturalu ani nemluvím,ten žere jen to co nemá,a na mastné moc nefunguje. Myju techničákem ve kterém vyperu a pak šup do kýblu s teplou jarovou vodou, pak propláchnu pořádně pod proudem vody nebo v dalším kýblu a nechám vyschnout na slunku nebo na topení tongue . Jednak proto že to ten benál zneutralizuje ,ale hlavně proto že benzín nerozpouští bahno a prach,to udělá zas ta jarová voda. Kdysi jsem myl jen v techničáku,ale po čase se začne molitan drobit a když jsem si pořádně filtr prohlídnul,tak bylo vidět docela dost zrnek prachu vlezlých dovnitř,což po jarové vodě a vypláchnutí pod hadicí není... Další věc je ta že už  to dělá nějaký čas  mladý na obou motkách,tak se mi to kecá lol

 offline 

 

#8 20.09.2013 21:38:16

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Čištění vzduchového filtru


Taky používám originál čistič od Motulu.
Funguje to překvapivě dobře. Totálně zasviněnej a promazanej filtr stačí namočit a leze to z něj samo.
Preventivně to ještě 2x-3x zopáknu, aby tam nezbyla žádná nečistota, vymačkám a nechám oschnout.
Jen používám jinou metodu co se množství týká.
Mám kyblík od Primalexu a do něj naliju 2,5L toho čističe (tedy polovinu originálního kanystru).
Do něj filtr namočím a vymačkám. Takhle se to dá prát minimálně 1/4 až 1/2 roku. Nečistoty se uzaujou na dně, takže když to nevířím, nebo neponořím filtr až na dno, tak si špínu zpátky nenabírám. Výměnu čističe provádím až z důvodu, že už obsahuje moc velký poměr maziva, ale i tak čistí velmi dobře.
Stojí to sice skoro 1000kč, ale 1-2x do roka to jde obětovat.
Pokud by člověk byl extra šetřivý a používal ty nádoby dvě, tak by to vydrželo podstatně déle. Stačilo by jen hrubou špínu vyprat v jednom kýblu a v druhém kýblu doprat zbytek nečistot do dokonalosti. Tím by se druhá náplň moc nešpinila.

Jar a jiné přípravky sice fungují, ale obvykle to je mnohem pracnější a nebývá to dost efektivní (na můj vkus).

Jinak Motorex prodává i celý set i s kýblem, kde je čištění, mazání a vazelína. Je tam i mřížka na dno kýblu, aby člověk nemáchal filtr v usazeninách:
http://www.yacomi.cz/motorex-air-filter … 100000.php


Dej koním pít...

 offline 

 

#9 20.09.2013 22:34:43

milanov001
začátečník
Fotogalerie
Příspěvky: 47
Založená vlákna
Místo: "Malá Haná"
Motorka: Sůza DR 350S
Věk: 28
Tel: polní telefon
0 0

Re: Čištění vzduchového filtru


Já bych doporučil čistič od motorexu. Čištění jde dobře. Vezmu igeliťák dám do něj filtr zakápnu čističem, pak čistič pěkně přes igeliták vpravím do filtru. Vše vyperu v čisté vodě a pak to ještě jednou zopakuji a filtr je krásně čistej.
Můžu doporučit. cool 

 offline 

 

#10 19.09.2018 13:49:32

antrax
začátečník
Fotogalerie
Příspěvky: 35
Založená vlákna
Místo: Křenice Praha Východ
Motorka: Beta 300RR
Věk: 31
Tel: 725144251
0 0

Re: Čištění vzduchového filtru


milanov001: Souhlas, od motorexu je super. Teď jsem si k objednávce přihodil čistič od Putoline a je to totální shit. Spotřeboval jsem toho asi 10x víc než motorexu a výsledek fakt bídnej.

 offline 

 

#11 19.09.2018 22:00:05

Re: Čištění vzduchového filtru


Přesně jak píše Semis - v kyblíku pořádně vyperu, pak ho zavřu a nechám na příště.
Mám tu kompletní sadu od Putoline a funguje perfektně jak čistidlo tak i olej na namazání. A navíc je na dně kyblíku mřížka, aby se to nemáchalo v tom bordelu.
Ušetří to peníze, protože 1sprej mi stačil tak na 2x namazání (a ten tekutý olej mi přijde víc lepivější, takže by měl i víc chytat nečistoty).
Kamarád měl starou pračku, kam jsme dali 3-4kusy filtrů ještě na přeprání a to fakt pomohlo (bohužel už odešla do věčných lovišť).

 offline 

 

#12 20.09.2018 13:31:02

antrax
začátečník
Fotogalerie
Příspěvky: 35
Založená vlákna
Místo: Křenice Praha Východ
Motorka: Beta 300RR
Věk: 31
Tel: 725144251
0 0

Re: Čištění vzduchového filtru


Lustjape: Abych nekřivdil a negativně neovlivňoval druhé.
Filtr jsem vždycky čistil tak, že jsem na něj nalil trošku čističe od motorexu a pořádně promluv a následně vyprav ve vodě. Spotřeba byla minimální a efekt skvělý. Teď mám Putoline a tento proces už mi nefunguje, protože po použití čističe se olej zhlukne do takového gelu a nejde mi z filtru pořádně vymačkat, tím pádem mi spotřeba čističe dost vzrostla. Vyzkouším nalít do kýble a prát opakovaně v tom...

 offline 

 

#13 20.09.2018 17:06:05

JirkaR
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 353
Založená vlákna
Tel: mobilní
2 0

Re: Čištění vzduchového filtru


Praní v kýblu funguje. Proto to tak výrobci píšou v návodu. wink 
Navíc je jasné, že pokud mám olej Motorex, tak čistič filtru od Motorexu na to bude určitě bezproblémově fungovat. ano 
...někdy se holt šetřit a ignorovat návody moc nevyplácí. a11 

Navíc má praní v kýblu v origo čističi (pro mě) další výhodu. Většina oleje zůstane v čističi, který pak nechávám ekologicky likvidovat. Myslím, že je to určitě přívětivější k přírodě.

Editoval JirkaR (20.09.2018 17:51:37)

 offline 

 

#14 20.09.2018 21:03:39

Raduz TT600r
.....starosta.....
Fotogalerie
Příspěvky: 11376
Založená vlákna
Místo: Olomouc,Přerov,Lipník
Motorka: NÁMAHA
Tel: 723 151 102
Web

Re: Čištění vzduchového filtru


Nepochopil jsem postupy typu: "naliju, promnu, vypláchnu", ale neva. Tady už se to řešilo mockrát.
"chytré nápady" typu tech. benzin, čistič, natural 95 apod. jsou cestou hluboko do kapsy.
Nákup "rozpouštědla oleje na filtry", které rozpouští opakovaně do plného nasycení roztoku, se ušetří i přes vidinu vysoké ceny za např. 500,- za 5l rozpouštědla. To je spočitatelná záležitost.
Ale každý, jak mu to vyhovuje/jaké má možnosti...

Kombinace rozpouštědlo + olej od stejného dodavatele/výrobce může/nemusí být výhodou - ne vždy dodá stejná značka to samé.
Obecně ale spíše ano.

Filtr se v rozpouštědle koupe! Ten sajrajt na konci eko zlikvidovat není od věci.

Pak přichází na řadu opakovaně horká jarová voda, poslední bez jaru a vysušení, následná impregnace olejem, opět vysušení (cca 20 min.) a pak montáž do stroje.

Není to moc velká věda. Jen to neosírat, neojebávat a postavit se k tomu čelem.
Pokud nechci tahat z filtru jehličí a jinej bordel, nebudu uškudlený hranatý sluníčko a koupím síťku od twinu a mám pokoj. To je totiž úspora času, práce a peněz - dokázáno mnohokrát na mnoha místech.


Řiť, ať jedeš lip    tel.: 723151102, 587571224

 offline 

 

#15 21.09.2018 08:30:44

kiwibibo
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1289
Založená vlákna
Motorka: KTM XC 300, Honda Dominator NX 650
Věk: 29
Web
15 10

Re: Čištění vzduchového filtru


Raduz TT600r: Jak sušíš filter za 20min?


exc.300.blogspot.com

Men do not quit playing because they grow old, they grow old because they quit playing.

 offline 

 

#16 21.09.2018 08:47:06

Re: Čištění vzduchového filtru


To kiwibibo:

20 min po naimpregnovani nestartovat. Než se vypari rozpouštědla.

 offline 

 

#17 21.09.2018 09:19:49

Raduz TT600r
.....starosta.....
Fotogalerie
Příspěvky: 11376
Založená vlákna
Místo: Olomouc,Přerov,Lipník
Motorka: NÁMAHA
Tel: 723 151 102
Web

Re: Čištění vzduchového filtru


tak tak...

Jinak usušit filtr po poslední vodě za 10 min. není problém.
1. Vysušíš nahrubo do čisté hadry.
2. Malej el.přímotop s ventilátorem, nastavíš teplej vzduch, pověsíš před něj, fičíš dovnitř a není do 10 min. co řešit.


Řiť, ať jedeš lip    tel.: 723151102, 587571224

 offline 

 

#18 21.09.2018 09:33:43

Hoždy jitrnice :D
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 595
Založená vlákna
Motorka: Ktm 350 SD, TM 144 EN
Věk: 32 +
Tel: s pavoukem
1 0

Re: Čištění vzduchového filtru


Raduz TT600r napsal(a):

tak tak...

Jinak usušit filtr po poslední vodě za 10 min. není problém.
1. Vysušíš nahrubo do čisté hadry.
2. Malej el.přímotop s ventilátorem, nastavíš teplej vzduch, pověsíš před něj, fičíš dovnitř a není do 10 min. co řešit.

Já to dělám klasickým fénem  wink 

 offline 

 

#19 21.09.2018 09:37:58

Raduz TT600r
.....starosta.....
Fotogalerie
Příspěvky: 11376
Založená vlákna
Místo: Olomouc,Přerov,Lipník
Motorka: NÁMAHA
Tel: 723 151 102
Web

Re: Čištění vzduchového filtru


Jasně - je jedno, čím.
Hlavně používat hlavu a nenaprat tam 600°C z horkovzdušky a pak se divit, že mám z filtru škvarek.


Řiť, ať jedeš lip    tel.: 723151102, 587571224

 offline 

 

#20 21.09.2018 16:12:53

JirkaR
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 353
Založená vlákna
Tel: mobilní
2 0

Re: Čištění vzduchového filtru


A nebo 2 filtry do zásoby a není třeba spěchat  big_smile 

 offline 

 

REKLAMA

Zápatí

Statistika

TOPlist

Copyright © 2007 - 2014 OFFMOTO.COM | Ochrana osobních údajů