Off-Road Forum OFFMOTO.COM Off-Road Forum OFFMOTO.COM

Rychlé hledání

ENDURO - CROSS

ČTYŘKOLKY

MOTOTURISTIKA

Cestování (126)
Srazy (72)
Výlety (114)

MOTOSPORT :: ZÁVODY

INZERCE : Motocykly

INZERCE : Ostatní

REKLAMA

Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?

#1 07.03.2013 16:46:45

Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


Zdravím vás motorkáři, měl bych jeden dotaz..Před zimou, jsem měnil olej na motorce, no a na ten nový olej, jsem ujel před zimou asi 200-300km a potom uložil motorku do zimního spánku a víc nejezdil..Jenomže mám problém, neměnil jsem olejový filtr a teď ho chci vyměnit. Nejlepší je měnit olejovej filtr společně s olejem, to je jasný, jenomže to jsem neudělal. Myslíte, že by byl nějakej problém, kdybych teď ten novej olejovej filtr dal do toho částečně "vyjetýho" oleje..? Na nternetu někde jsem četl, že je špatný když se dá novej olej ke starýmu filtru, nebo naopak..Co si o tom myslíte..?  smile 

Potom jsem našel, že když se mění JEN olej, tak se má vypustit olej a nalít 950ml oleje, ALE KDYŽ SE MĚNÍ OLEJ + OLEJOVÝ FILTR, tak se má nalít 1050ml oleje, to znamená, že se ten olej do toho filtru vsákne, tak aby tam toho bylo víc..Slyšeli jste něco o tomhle, že když se teda mění i filtr, že se musí nalejt víc oleje..?  smile 


Takže mám dvě otázky:
Jedna je, jestli vadí, když dam novej filtr, do toho částěčně jetýho oleje (vyjetýho asi na 300km)..?
Druhá je, jestli se tam má skutečně lejt víc toho oleje, když se mění i filtr..?

Díky za odpovědi..smile

 offline 

 

#2 07.03.2013 17:10:17

Leorim
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 710
Založená vlákna
Místo: Jaroměřice nad Rokytnou
Motorka: TT600R
Věk: 25
Tel: Nokia x6
4 0

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


Tajvi:neškodilo by napsat o jakou motorku se jedná cool 

 offline 

 

#3 07.03.2013 17:22:25

foxdive
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3324
Založená vlákna
Místo: UH
Motorka: exc 300
Věk: 31
8 6

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


Tajvi:

vzdycky kdyz menis i filtr tak tam vleze vic oleje nez kdyz tam stary filtr nechas,akorat nechapu tvuj pocin-tys vypustil olej a nic tam nenalels?tos ho tam mohl nechat kdyz ho tam chces znova davat,a motor bez oleje taky neni to prave orechove,vetsinou se doporucuje olej menit pred zazimovanim a ne to nechat suchy


Radši ségra v bordelu než brácha na japonský motorce
život je příliš krátký na to,abych čekal 4 doby smile

 offline 

 

#4 07.03.2013 17:27:11

viteka 32
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3345
Založená vlákna
Místo: Kocábov
Motorka: Beta 525 RR, Suzuki VS 800 Intruder
Věk: 54
Tel: mám
18 3

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


foxdive:
Špatně jsi ho pochopil. On před zimou olej vyměnil a dal nový, ale filtr nechal. Teď by chtěl vyměnit jen filtr.

 offline 

 

#5 07.03.2013 17:34:22

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


foxdive: Nene, blbě si to pochopil..Psal jsem, že jsem vyměnil olej, ale ne olejový filtr..A na ten nový olej, jsem ujel 200-300km, zazimoval motorku a teď jsem zjistil, že by bylo potřeba taky vyměnit olejovej filtr, kterej jsem před tím nevyměnil a tak ho chci vyměnit..Už si rozumíme..? smile 


Sally06: No kdybych věděl, že se má měnit i filtr, tak to udělam hned..No, bohužel  a8  No právě v návodu je 950ml normálně a když se mění i filtr tak 1050ml..Jak to mám teď udělat, přilít těch 100ml normálně k oleji a dát tam suchej filtr..? Nebo mam těch 100ml nalejt na filtr a to co vyteče mam nalejt klasicky k oleji..?

Editoval Tajvi (09.03.2013 23:34:27)

 offline 

 

#6 07.03.2013 17:35:50

foxdive
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3324
Založená vlákna
Místo: UH
Motorka: exc 300
Věk: 31
8 6

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


Tajvi:

a tak to jo tak vymen filtr a dolej olej ano 


Radši ségra v bordelu než brácha na japonský motorce
život je příliš krátký na to,abych čekal 4 doby smile

 offline 

 

#7 07.03.2013 17:45:54

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


Takže by neměl bejt problém s tím, že dám novej filtr do "starýho" oleje, nebo jako trochu vyjetýho..?

No a jak by jste to udělali s tím dolitím toho oleje..V návodu je při výměně oleje 950ml a když se mění i filtr tak 1050ml..Jak to mám teď udělat, přilít těch 100ml normálně k oleji a dát tam suchej filtr..? Nebo mam těch 100ml nalejt na filtr a to co vyteče mam nalejt klasicky k oleji..?

 offline 

 

#8 07.03.2013 17:50:48

skodavrs
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 384
Založená vlákna
Místo: Mělník
Motorka: HQ TE 450-09, GSX 1400, CPI ARAGON 50
Věk: 36
Tel: 777769755
4 0

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


osobně bych ten filtr neměnil a udělal bych to až komplet při příští výměně. Většina motorek mám předepsanou výměnu filtru od jednu výměnu oleje, takže je to ok. Pokud v tom motoru nemáš bordel, tak není důvod filtr měnit.

 offline 

 

#9 07.03.2013 17:57:39

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


Proč by si ho neměnil..? No jenomže to já nevím jestli mam v motoru bordel nebo ne.. hmm Jako tak to už by nebyl takovej problém, dát stovku za filtr a vypustit olej, vyndat starej filtr a dát olej a zase nalejt olej..Jde mi o to, aby všechno fungovalo jak má, aby se mi motorka kvůli zanesenýmu filtru nepodělala..Filtr se má čistit každejch tisíc kilometrů a měnit každý čtyři tisíce..Nevím kdy původní majitel před tím měnil filtr..hmm

 offline 

 

#10 07.03.2013 18:01:01

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


Když měníš i filtr, tak musíš přičíst i objem prostoru kde je filtr uložen, protože ten se vyplní olejem a obvykle samovolně nevyteče. Proto je ta hodnota vyšší.
Když teď vyměníš samotný filtr do trochu vyjetého oleje, atk se rozhodně nic nestane. Opačně by se taky nic nestalo, akorát by se ti smíchalo cca 1-2dcl starého oleje s tím novým. Kdybys půlil motor, tak tam naleješ ještě o něco víc oleje, protože při běžné výměně se ti nikdy nepodaří vylít uplně všechen olej ven a třeba 1dcl tam někde v zákoutích zbyde.

Olej kontroluj podle hladiny v okénku , podle měrky, nebo kontrolním šroubem. Udávané množství ber spíš jako informační.


Dej koním pít...

 offline 

 

#11 07.03.2013 18:07:33

skodavrs
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 384
Založená vlákna
Místo: Mělník
Motorka: HQ TE 450-09, GSX 1400, CPI ARAGON 50
Věk: 36
Tel: 777769755
4 0

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


olejovej filtr se nečistí. Většina motorek má předepsanou výměnu oleje např. po 6tis. km a výměnu filtru ob jednu výměnu oleje tedy po 12tis. km. Pokud je to normální stroj, žádný závoďák tak v tom nevidím problém filtr to v pohodě vydrží. Nadruhou stranu pokud nevíš kdy a jestli vůbec ho předchozí majitel měnil, tak olej vypusť, vyměn filtr a znovu nalej olej a zbytek doplň novým olejem. Musíš tak mít někde buď kontrolní šroub nebo okénko podle kterého zjistíš jestli je oleje dostatek nebo ne. Na to kolik se ho tam má nalít se vykašli, to je pouze orientační informace. Nalej do požadované hladiny, potom natoč motor nech cvíli běžet a pok znovu dolej, protože trochu ubyde jak se dostane do filtru.

 offline 

 

#12 07.03.2013 19:55:58

motoline.cz
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1428
Založená vlákna
Věk: 40
Tel: 724938355
10 1

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


olej ani nevypoštěj. Nakloň si motorku tak aby byl filtr nahoře, vyměň ho, nech motor minutou provozu naplnit filtr a doplň hladinu podle měrky nebo okýnka.


Radši o dva takty míň, než o dvě kila víc.

 offline 

 

#13 07.03.2013 20:35:59

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


No takže takhle..Abych to tak nějak shrnul..Chci na motorce seřizovat ještě ventily (nebudu je seřizovat já, ale někdo kdo tomu rozumí) a teď jsem se dozvěděl, že abych mohl seřídit ventily, tak budu muset vypustit olej, protože potřebuju otočit magnetem do požadovaný polohy, aby byl píst v horní úvrati..Je to možný..? To znamená, že jestli budu muset vypustit olej, tak bych mohl vyměnit i bezproblémově olejovej filtr..Vymontoval bych ho, nechal bych ho okapat, nandal tam novej, natočil motorku a potom dolil cca těch 100ml, aby byla hodnota oleje v převodovce odpovídající minimu a maximu mezi ryskama..Mohl bych to takto udělat..? Slyšeli jste někdy o vypouštění oleje když chci seřídit ventily..(otočit magnetem..)? Díky smile

 offline 

 

#14 07.03.2013 20:52:27

kornout
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1140
Založená vlákna
Motorka: KTM 350 SXF + Freeride 250
Věk: už veterán
Tel: asi 100x deně :-(
1 0

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


Hezky to dávkuješ po částech, ty info  a1 


umím prd, ale strašně mě to baví lol

 offline 

 

#15 07.03.2013 21:32:08

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


No tak za prvý, je lepší to dávkovat, než to vychrlit všechno najednou a nedozvědět se nic  big_smile A za druhý s tim olejem jsem se to dozvěděl teď, jinak bych to sem ani nepsal, ale nevěděl jsem to..hmm big_smile

 offline 

 

#16 07.03.2013 22:11:36

skodavrs
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 384
Založená vlákna
Místo: Mělník
Motorka: HQ TE 450-09, GSX 1400, CPI ARAGON 50
Věk: 36
Tel: 777769755
4 0

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


magneto podle tebe plave v oleji? a30 
Na seřízení ventilů opravdu vypouštět olej nepotřebuješ

 offline 

 

#17 07.03.2013 22:18:04

Vencam666
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1077
Založená vlákna
Místo: sever Čech
Motorka: Yzf450, rmz 250
Věk: 46
Tel: Přenosný
0 0

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


skodavrs napsal(a):

magneto podle tebe plave v oleji? a30 
Na seřízení ventilů opravdu vypouštět olej nepotřebuješ

Potřebuju vyměnit řidítka, musím vypustit olej z převodovky a vzduch z kol???? a1 

 offline 

 

#18 07.03.2013 22:39:00

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


Takže nas seřízení ventilů nepotřebuju vypustit olej..?  a11  Já jsem si to zprvu taky myslel že je to blbost, ale možná je moje motorka jinak řešená a ten olej je potřeba vypustit já nevím..Já jsem si taky myslel že to není potřeba, ale ono možná část oleje se vypustit musí..To není možný, že jen část se musí vypustit..?

 offline 

 

#19 08.03.2013 07:47:37

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


Tajvi:

dotaz mel zacit takhle: mam motorku XZY a .........
dokud nebudem vedet o jaky stroj se jedna tezko radit. obvykle se s vymenou oleje meni i filtr, ale v manualu nekterych motorek je uvedeno ze se ma filtr menit kazdou druhou vymenu oleje. takze v tvem pripade jsi nic nezanedbal a klidne ten filtr vymen az budes olej menit priste. vubec nic tim ted nepokazis.

 offline 

 

#20 08.03.2013 07:59:10

Jarynn
Mazák
Fotogalerie
Příspěvky: 4392
Založená vlákna
Místo: Ostrava
Motorka: EXC 300
Věk: 45
14 8

Re: Olejový filtr + Trochu jetý olej..Můžu to dát dohromady..?


Tak teď jste ho doblbli hezky a1  
1.Nevím jak tvoje Hyosung rx 125 ,ale některé motorky mají opravdu zapalování v oleji (valná většina  novějších 4T ktm  Husarů ostatní nevím)a abys pootočil klikou (za zapalování) musíš ho vypustit. Některé mají ve víku "špunt",tam to odpadá..Druhá stránka věci je ta ,že se to dá vyřešit i přez kvalt otočením zadního kola,ale chce to trochu cviku a pohrát si s tím.
2.K tvému původnímu dotazu- není to až tak jednoznačné(hlava mi nepobírá jaké jsi měl pohnutky k výměně oleje bez filtru,ale nějaký důvod jsi asi měl),buď vyměň filtr jednoduše jak píše Motoline a dolij podle měrky (průhledítka nebo co tam máš),nebo vyměň i ten oil,zas takový ranec to není.Jestli víš  stopro že jsi tam  dal stejný olej( specifikaci,né značku) filtr bych tam chvíli ještě nechal i s olejem a něco málo ujel,pak udělal správnou výměnu včetně filtru. ( nový olej má větší schopnost rozpouštět karbony a ten filtr ti v podstatě vypláchl ,takže olej má sice najeto pár hodin,ale skutečný stav oleje bude daleko horší)Pokud si nejsi jistý že jsi tam nalil stejnou specifikaci,vylij to komplet a vyměň.
3. Příště se raději  zeptej a pak konej,nebo to nejlépe svěř nějakému kamarádovi a dívej se mu na ruce,příště to zvládneš v pohodě sám ano 

Editoval Jarynn (08.03.2013 08:02:24)

 offline 

 

REKLAMA

Zápatí

Statistika

TOPlist

Copyright © 2007 - 2014 OFFMOTO.COM | Ochrana osobních údajů