Off-Road Forum OFFMOTO.COM Off-Road Forum OFFMOTO.COM

Rychlé hledání

ENDURO - CROSS

ČTYŘKOLKY

MOTOTURISTIKA

Cestování (126)
Srazy (72)
Výlety (114)

MOTOSPORT :: ZÁVODY

INZERCE : Motocykly

INZERCE : Ostatní

REKLAMA

Nechat si udělat repas podvozku není marné!

#421 23.06.2014 21:37:49

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


MichalEXC:

Je to samozřejmě pěkný, to co tam píšou, ale obávám se, že u MX nebo endura je správné nastavení tlumičů mnohem větší laborace.
Je tam podle mě větší rozdíl v naklikání, podle toho kde pojedeš.
Moje nastavení, který jsem si naklikal se už odchýlilo od továrního nastavení poměrně o kus.
Osobně s tím ale taky dost bojuju a nejsem bohužel z těch, kteří by sedli a během dvou jízd nastavili podvozek přesně tak jak má být.
Je prostě dost těžký umět si říct, kam a o kolik kliknout a v tom je bohužel dost velký rozdíl.

Můj postup byl takový, že jsem nechal udělat kompletní repasi, aby byla jistota, že je všechno v pořádku a je na čem stavět.
Potom jsem si koupil pružiny na mojí váhu, protože původní stály za prd a navíc byly nestejnoměrně unavené.
Pak jsem nastavil předpětí zadní pružiny, abych dosáhl správného propružení při zatížení motorky přesně podle manuálu a nastavil útlumy do výchozích hodnot v manuálu.
Motorka by se měla při propružení stojícího jezdce na stupačkách a držícího se řídítek propružit stejně hluboko vepředu i vzadu a měla by se i vrátit zpět stejně rychle. Pokud jde předek nebo zadek jinak rychle nahoru nebo dolu, tak je něco špatně a nemá cenu pokračovat dál. Dost často tohle nefunguje už jen kvůli špatným pružinám.
Když chodí motorka souměrně, tak jí vemu na trať a zkouším, pozoruju, koumám a klikám smile
Pokud mě například při přejetí menší nerovnosti bouchne přes ruce, tak uberu útlum při kompresi.
Pokud třeba na skoku háže hodně na předek, tak to může chtít zvýšit útlum na odskoku zadního tlumiče, nebo třeba naopak zadek nechat a snížit odskok na předku.
Je to prostě laborace a nejtěžší je identifikace daných problémů a nalezení souhry mezi vším tím klikáním.

Je to holt boj smile


Dej koním pít...

 offline 

 

#422 24.06.2014 06:10:14

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


SethX napsal(a):

novej napsal(a):

Kamarád si koupil WR450 - 2011 najeto cca 150mth a má tam pružiny 4,4KN/mm. (na jezdce cca 90kg) a on sám má 70kg. Včera mi říkal že je vyndá a dá na net za půlku takže kdyby někdo měl zájem tak budou k dispozici. Jsou to originály Yamaha a stojí 4000 http://www.partsdepot.cz/originalni-dil … FA/389624/   jsem koukal, takže kdyby měl někdo zájem.

Tak až je vyndá at mi je změří, když budou rozměrově sedět tak bych je vzal.

Délka pružin je 465mm a průměr 44 mm, cena 1500kč.

 offline 

 

#423 24.06.2014 07:02:19

Joraell
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1141
Založená vlákna
Motorka: Husky TC 250
Věk: 34
3 7

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Semis napsal(a):

MichalEXC:

Je to samozřejmě pěkný, to co tam píšou, ale obávám se, že u MX nebo endura je správné nastavení tlumičů mnohem větší laborace.
Je tam podle mě větší rozdíl v naklikání, podle toho kde pojedeš.
Moje nastavení, který jsem si naklikal se už odchýlilo od továrního nastavení poměrně o kus.
Osobně s tím ale taky dost bojuju a nejsem bohužel z těch, kteří by sedli a během dvou jízd nastavili podvozek přesně tak jak má být.
Je prostě dost těžký umět si říct, kam a o kolik kliknout a v tom je bohužel dost velký rozdíl.

Můj postup byl takový, že jsem nechal udělat kompletní repasi, aby byla jistota, že je všechno v pořádku a je na čem stavět.
Potom jsem si koupil pružiny na mojí váhu, protože původní stály za prd a navíc byly nestejnoměrně unavené.
Pak jsem nastavil předpětí zadní pružiny, abych dosáhl správného propružení při zatížení motorky přesně podle manuálu a nastavil útlumy do výchozích hodnot v manuálu.
Motorka by se měla při propružení stojícího jezdce na stupačkách a držícího se řídítek propružit stejně hluboko vepředu i vzadu a měla by se i vrátit zpět stejně rychle. Pokud jde předek nebo zadek jinak rychle nahoru nebo dolu, tak je něco špatně a nemá cenu pokračovat dál. Dost často tohle nefunguje už jen kvůli špatným pružinám.
Když chodí motorka souměrně, tak jí vemu na trať a zkouším, pozoruju, koumám a klikám smile
Pokud mě například při přejetí menší nerovnosti bouchne přes ruce, tak uberu útlum při kompresi.
Pokud třeba na skoku háže hodně na předek, tak to může chtít zvýšit útlum na odskoku zadního tlumiče, nebo třeba naopak zadek nechat a snížit odskok na předku.
Je to prostě laborace a nejtěžší je identifikace daných problémů a nalezení souhry mezi vším tím klikáním.

Je to holt boj smile

Já vždy říkám, že to je alchymie smile


Nekrmte toho Trolla !

 offline 

 

#424 10.07.2014 20:41:05

Syphoon
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 396
Založená vlákna
Motorka: KTM 250 EXC
Věk: 30 pryč
0 0

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Tak už i já patřím mezi repasované podvozkáře, a jsem z toho taky unešený - jenže z té obrácené strany - tlumiče jsou stejné, možná bych si i dovolil říct, že přední jsou na tom hůře než před repasí. Začalo to 2 měsíce zpátky, kdy jsem měnil pružiny na mou váhu - trochu se to změkčilo, ale přední tlumiče nefungovali - větší skoky pobíraly, ale menší nerovnosti ne - byly jakoby zakouslé a to samé dělají i teď po repasu - jsem sice lajk, ale když stojím vedle motky a chci ji zhoupnout rukou za nádrží v sedle, tak by měl chodit zadek i předek ne? Nebo když jedu ve stupačkách a udělám to samé, tak se zhoupne jen zadek. Po louce jedu 70 v hod a řídítka se rozkmitají, menší nerovnosti - to nepobírá tlumiče se neochotně hýbou a kmitají cca na 1 cm.
Repas nedělal žádný loser (aspoň doufám) dělal je MXtech, ale prostě dle mého usouzení nefungují. Sednu na kamarádovu 200 EXC a vše funguje a to má  o 20 kg více než já. CO teď???? Mám jenom jedny nervy mad  mad , prodám motku a koupím si skateboard, nebo reklamace a nebo rovnou Faryn??? ou1 

 offline 

 

#425 10.07.2014 21:14:30

Vojtas
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1318
Založená vlákna
Motorka: FE450
Věk: 25
Tel: NokiaN8
7 0

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


s kompresí jsi zkoušel hejbat? nemáš ji moc "na tvrdo"?


Baseball, basketball and football...
....all require one ball...
...ENDURO REQUIRES TWO!!!

 offline 

 

#426 10.07.2014 21:16:08

Honza
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1010
Založená vlákna
Místo: v lese mezi Pv, Bk a Vy
Motorka: DRZ 400S (07')
Věk: 35
14 0

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Syphoon: A když si je montoval zpět, dělal si to tak jak se má? Nepřetáhnul si je v brýlých? Když si dával kolo, dotahnul si s citem, propéroval vidlice, aby si oska "sedla" a dotahnul?


Neselhal jsem tisíckrát. Našel jsem tisíc způsobů, které nefungují.
T.A.Edison

 offline 

 

#427 10.07.2014 21:16:11

Raduz TT600r
.....starosta.....
Fotogalerie
Příspěvky: 11379
Založená vlákna
Místo: Olomouc,Přerov,Lipník
Motorka: NÁMAHA
Tel: 723 151 102
Web

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


To je na tobě. Jestli chceš jezdit, pošli rovnou třeba Farynovi...


Řiť, ať jedeš lip    tel.: 723151102, 587571224

 offline 

 

#428 10.07.2014 21:33:10

Syphoon
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 396
Založená vlákna
Motorka: KTM 250 EXC
Věk: 30 pryč
0 0

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Honza: Komplet všechno děláno (tak jak říkáš) pod bedlivým dozorem kamaráda, jezdí motokros už 30 let, snad ví co dělá, a taky jsem byl patřičně proškolen co a jak utáhnout, zkusím tedy povolit, tím nic nepokazím.
Vojtas: Mohl bych se uklikat k smrti, ale nic závratného nenastane.

 offline 

 

#429 10.07.2014 21:40:56

Honza
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1010
Založená vlákna
Místo: v lese mezi Pv, Bk a Vy
Motorka: DRZ 400S (07')
Věk: 35
14 0

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Syphoon: Nepodceňuji kamaráda, ale díval ses do manuálu, jaký je na dotažení předního kola postup?
No každopádně povolit můžeš a uvidíš, jestli se něco změní.


Neselhal jsem tisíckrát. Našel jsem tisíc způsobů, které nefungují.
T.A.Edison

 offline 

 

#430 10.07.2014 21:41:44

Syphoon
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 396
Založená vlákna
Motorka: KTM 250 EXC
Věk: 30 pryč
0 0

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Raduz TT600r:
K Farynovi to mám 60 km, takže by neměl být problém sehnat auto s tažným, půjčit vozík a dát znova prozkoumat tlumiče, jenom teď už v tom mám skoro 12000,- a nevím, jestli mám obětovat třeba dalších 6000,- u Faryna nebo teoreticky by to mohlo být míň ne?, když by mělo být všechno v cajku (po repasy) tak jen odhalit, kde je zakopaný pes.

 offline 

 

#431 10.07.2014 21:46:50

jirka87
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1678
Založená vlákna
Místo: :
20 16

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


o tomhle nevím nic a proto se do toho nerad míchám, ale pokud dám 12K za repas (tedy za předpokladu, že je dobře namontováno vše zpět jak tady píšete-to bych teď nechal jakoby stranou), tak pokud se nedoberu ke zdárnému výsledku a nejsem spokojenej, ba co víc - je to horší, než to bylo, tak bych to zavezl zpět odkud to přišlo. 12K je na špatný výsledek moc peněz... a7  Firma co si řekne tyto peníze už musí být dostatečně na úrovni, aby se uměla vypořádat s případným problémem a doladit ke spokojenosti.

 offline 

 

#432 10.07.2014 21:50:05

Syphoon
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 396
Založená vlákna
Motorka: KTM 250 EXC
Věk: 30 pryč
0 0

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


jirka87 napsal(a):

o tomhle nevím nic a proto se do toho nerad míchám, ale pokud dám 12K za repas (tedy za předpokladu, že je dobře namontováno vše zpět jak tady píšete-to bych teď nechal jakoby stranou), tak pokud se nedoberu ke zdárnému výsledku a nejsem spokojenej, ba co víc - je to horší, než to bylo, tak bych to zavezl zpět odkud to přišlo. 12K je na špatný výsledek moc peněz... a7  Firma co si řekne tyto peníze už musí být dostatečně na úrovni, aby se uměla vypořádat s případným problémem a doladit ke spokojenosti.

Pružiny mi měnil známý 2 měsíce zpět cena 6300,- (kupováno od Antošovského), repas minulý týden cena 5000,- (co jsem obvolal asi 5 firem, tak všichni cenově hodně podobní - vyhrálo nejbližší MXtech)

Editoval Syphoon (10.07.2014 21:51:50)

 offline 

 

#433 10.07.2014 22:25:45

Filip - SANDOKAAN
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1818
Založená vlákna
Motorka: už sherco
Věk: 3*
1 3

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


co jsem slysel o mxtech  ne  ani kdyby to bylo zdarma

 offline 

 

#434 10.07.2014 22:33:30

Joraell
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1141
Založená vlákna
Motorka: Husky TC 250
Věk: 34
3 7

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Pokud ti kmitaji riditka, tak mas vidlice bud vysoko v brejlich a nebo nizka riditka hodne vepredu. Za tim v 50% nestojej ani tlumice. Ja teda ozkousel tlumice uz od nekolika firem.

Ohlins 06-Poletti. Byla to prvni zkusenost a asi dobry, jezdecky umeni na to stejne nebylo big_smile
WP 08 -Faltus. na CC to bylo vyborne na mx docela mekke, ale to se neda nic delat.
Marzochi 09 LK- Tvrde ale stabilni
                  MX tech- o něco měkčí, ale pořád v pohodě, defakto stejný výsledek jako u LK.
WP08- Procházka- Naprostá spokojenost, ta motorka prostě nechce za každou cenu jezdce při chybě vyhodit ze sedla, ale naopak se pokorně ušlápne a dál drží směr.

Když to shrnu, tak vždy jsem byl spokojený, každý byly jinačí, ale vyhovovaly všechny, takže asi tak. Vzhledem ke skušenostem  a ceně. Bych příště šel opět k Faltusovi a nebo k Procházkovi. Takže řeči. Slyšel jsem že ten a ten..... to je o ničem, nulová vypovídací hodnota.

Editoval Joraell (10.07.2014 22:39:46)


Nekrmte toho Trolla !

 offline 

 

#435 10.07.2014 22:38:58

MikiberG
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1875
Založená vlákna
Motorka: HusaberG
Web
28 5

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Syphoon napsal(a):

jirka87 napsal(a):

o tomhle nevím nic a proto se do toho nerad míchám, ale pokud dám 12K za repas (tedy za předpokladu, že je dobře namontováno vše zpět jak tady píšete-to bych teď nechal jakoby stranou), tak pokud se nedoberu ke zdárnému výsledku a nejsem spokojenej, ba co víc - je to horší, než to bylo, tak bych to zavezl zpět odkud to přišlo. 12K je na špatný výsledek moc peněz... a7  Firma co si řekne tyto peníze už musí být dostatečně na úrovni, aby se uměla vypořádat s případným problémem a doladit ke spokojenosti.

Pružiny mi měnil známý 2 měsíce zpět cena 6300,- (kupováno od Antošovského), repas minulý týden cena 5000,- (co jsem obvolal asi 5 firem, tak všichni cenově hodně podobní - vyhrálo nejbližší MXtech)

Zavez to zpátky 5000 je dost na repas a za ty prachy v tom je asi i veškerý opotřebitelný matroš dovnitř tak to musí šlapat 1a třeba se na tom učil nějaký čerstvý učeň  wink 

 offline 

 

#436 11.07.2014 07:58:08

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Syphoon:

Ono taky záleží na tom, co si kdo pod pojmem repas představuje. Jestli ti jen vyměninili olej a možná nějaké gufera, tak přece ani moc velký rozdíl poznat nemůžeš, pokud vidle nebyly předtím totálně KO. Dost pochybuji, že ti planžetovali nebo jiným způsobem odlaďovali vidli podle tvých potřeb a požadavků... Taky ti tam mohli nalít nějaký univerzální tlumičový oil z bečky bez ohledu na to, jaké jsou od vidle očekávání... Tím samozřejmě nechci tvrdit, že to tak firma u které jsi to měl dělá. Já u nich nikdy nic na opravu neměl, takže to ber spíš jako obecný koment wink 

Nejspíš jsi někde z okolí ZL, tak jestli chceš opravdu individuální přístup, zkus pana Buráně (BVMO), máš to k němu kousek. Ten práci neskončí, až dokud není zákazník spokojen wink 

 offline 

 

#437 11.07.2014 09:29:23

Syphoon
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 396
Založená vlákna
Motorka: KTM 250 EXC
Věk: 30 pryč
0 0

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


MXbazar.cz:
S panem Buráněm jsem mluvil jen po telefonu už když jsem řešil pružiny a v podstatě na mě arogantně štěkal něco o tom, že je jedno jestli tam mám pružinu na 120 kg nebo na 60 kg a vycítil jsem z něj něco jako "proboha zase mi volá nějaké tele co si koupilo motorku" (asi měl jen špatnou náladu nebo ho někdo nasral a schytal jsem to já, to se stává).
V tlumičích mi měnil i pouzdra, ty mi ukazoval byly KO. Zbytek nevím, předpokládám, že vše, co bylo špatné. Jen mě zarazilo, že když jsem zmínil naladění a ptal se jestli chce moji váhu, tak mi řekl, že není třeba, když jsem si tam koupil pružiny na svou váhu tak že to mám naladěno. (Moc o tom nevím, ale nespočívá ladění v těch planžetách?)

Editoval Syphoon (11.07.2014 09:29:55)

 offline 

 

#438 11.07.2014 09:45:55

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Syphoon:

Mno asi jsi měl fakt smůlu. Na druhou stranu, asi ještě nenabízí služby telefonní poradny wink  smile Co se ale týká odvedené práce a fungování tlumičů, tak  ano Jen je potřeba pochopit, jak funguje (přivez, řekni co chceš a to dostaneš, ale jestli to bude planžetama, pružinama, olejem, to se samozřejmě nedozvíš wink )

 offline 

 

#439 11.07.2014 10:15:07

Joraell
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1141
Založená vlákna
Motorka: Husky TC 250
Věk: 34
3 7

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Syphoon:

Tam zavolej popis problem a uvidis co ti poví.


Nekrmte toho Trolla !

 offline 

 

#440 11.07.2014 11:32:52

Syphoon
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 396
Založená vlákna
Motorka: KTM 250 EXC
Věk: 30 pryč
0 0

Re: Nechat si udělat repas podvozku není marné!


Janek:

Poslyš, každý se nerodí expertem na motorky jako asi ty -
1) psal jsem, že mi radil kámoš co jezdí 30 let motokros (ne 30-ti letý, je mu 50 let) ano jsem tele, ale než něco zkurvit, tak si radši nechám poradit
2) pružiny přední 3300,- zadní 3000,- repas u MXtechu 5000,- za předek i zadek (nejsem zase takové tele, abych si nechal udělat jen předek) v původním příspěvku jsem psal, že patřím mezi repasované podvozkáře (podvozek beru jak předek, tak zadek)
Takže bych byl rád, než si začneme nadávat do telat přečíst si pořádně příspěvek a dat si to v hlavě nějak dokupy wink 
3) když jsem dovezl tlumiče na repas, MXtech mi řekl, že budou do týdne a že vymění vše, co je potřeba - měl jsem tam stát týden stát a dívat se, jestli mění opravdu vše? To sem nevěděl, jsem to ale jelimán usch 
4) S Farynem jsem telefonoval už když jsem řešil pružiny, ale už to bylo pozdě, pružiny už jsem měl na cestě a reference jsem měl dobré na MXtech jak od lidí tady s fóra, tak od lidí z okolí Otrokovic, Zlína a Spytihněvi

 offline 

 

REKLAMA

Zápatí

Statistika

TOPlist

Copyright © 2007 - 2014 OFFMOTO.COM | Ochrana osobních údajů