Off-Road Forum OFFMOTO.COM Off-Road Forum OFFMOTO.COM

Rychlé hledání

ENDURO - CROSS

ČTYŘKOLKY

MOTOTURISTIKA

Cestování (126)
Srazy (72)
Výlety (114)

MOTOSPORT :: ZÁVODY

INZERCE : Motocykly

INZERCE : Ostatní

REKLAMA

Mazání řetězu

#1 15.10.2010 14:19:23

martta
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 134
Založená vlákna
Motorka: XT 600 (96), CRF 450R (08)
0 0

Mazání řetězu


Modelová situace:
Jdu si zajezdit. Kousek enduro, hoďka, dvě na trati enduro domu. Vymetu pár louží, zamažu moto. Samozřejmě, když dorazím domu, není čas na mytí.
Jdu jezdit druhý den a mám dilema. Řetěz je suchý a od bláta. Nevím, jestli mazat, či ne. Mýt jsem líný a hlavně není čas.
Když namažu, tak z bláta vytvořím brusnou pastu a vše se zbytečně ničí.
Když nenamažu – jedu na suchém řetězu. Nebo je olej v řetězu – vevnitř v kroužkách a i přes obalení blátem je chráněn?
Mažu sprejem od Motulu.
Jak to vidíte vy? 
Jak řešíte podobnou situaci?
A jak často mažete?

Dík za info.

 offline 

 

#2 15.10.2010 14:34:34

Honzan
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1037
Založená vlákna
Motorka: xrv. xlv, jawa
Věk: mladi v pr... do duchodu daleko
Tel: mam
4 0

Re: Mazání řetězu


martta:

mazu vzdy kdyz je retez suchy, off motul sprejem, myti a blato neresim, vetsinou odlita pryc...

 offline 

 

#3 15.10.2010 14:46:06

Lasky
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 878
Založená vlákna
Místo: Lišov u Č.Budějovic
Motorka: 2ks Honda XRV 750 Africa Twin, jedna se sajdou a jedna sólo
Věk: 35
2 0

Re: Mazání řetězu


Tahle modelová situace se mi stáva dost často. Když se mi to podaří umejt hned,tak to namažu druhej den až to uschne. Jenže většinou jezdíme do tmy a pak už na mytí není čas,světlo ani chuť. Většinou se snažím cestou domů projet co nejvíc louží ať se to ostříká samo. Když je ten řetěz druhej den aspoň trochu čistej,tak ho namažu a když je špinavej tak se nato vyseru jdu jezdit a radši se na to nekoukám.


Slunce v duši, promile v krvi a Heavy Metal v srdci. Haleluja beer

 offline 

 

#4 15.10.2010 14:50:33

Suchman
Administrator
Fotogalerie
Příspěvky: 4498
Založená vlákna
Místo: Brno
Motorka: ETX50, TT600R(e), XR600R, NX650, Betta 207,210
Věk: už moc
Tel: 774 817 423

Re: Mazání řetězu


Ono taky záleží co máš za řetez.... Motocrosový ti za 3 dny chytí obr lišku, o a x-kroužek ani tak ne....

Jinak když dojedu z vyjížďky, tak umývám wapkou i (nebo jen) řetěz a pak očistím tím čistícím sprejem od motulu a pak motul mazivo. Pokud další vyjížďka je do hooodně velkýho blata namažu ještě i před jízdou.

Teď po držce na motorce jsem ju nechal zasratou jak jetel 3 týdny a krom lehké lišky na rozetě nikde nic nebylo.... až jsem koukal.  oko1 

Zasratej řetěz radši nechávám zasratej, max ho ojedu měděným kartáčem, než nevyčistit pořádně a namazat.


Zkušenost je věc, kterou získáš až potom, cos ji potřeboval.

 offline 

 

#5 15.10.2010 21:24:20

martta
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 134
Založená vlákna
Motorka: XT 600 (96), CRF 450R (08)
0 0

Re: Mazání řetězu


No já se taky snažím, když už nemůžu mýt, tak alespoň vzít řetěz dráťákem a nastříkat. Ale vážně nevím, jestli to není spíš kontraproduktivní, neboť dráťákem a ve spěchu se to rozhodně nedá vyčistit.

 offline 

 

#6 15.10.2010 22:10:51

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Mazání řetězu


Proto nejezdím řetěz z kroužkama ale bezkroužkovej, protože ho můžu omejt poměrně snadno. Vemu to štětcem s benzínem, otřu hadrem, nechám chvilku oschnout a namažu. Nevýhoda je, že při dlouhejch enduro výletech a kort když se jede přes vodu, bych to musel mazat i v průběhu výletu, pač pak jinak přijedu s uplně suchym řetězem.
Když máš řetěz z kroužkama,tak bych se radši přikláněl k variantě, jet bez namazání, pokud je řetěz špinavej. Pod těma kroužkama je mazivo furt, jen pak trpěj válečky po kterejch jezdí rozeta.


Dej koním pít...

 offline 

 

#7 15.10.2010 22:24:27

Kubeja
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 730
Založená vlákna
Místo: DKnL
Motorka: Yamaha XTZ690
Věk: 33
2 0

Re: Mazání řetězu


já to čas od času sundal, kartáčem odrbal bláto a naložil do rozehřátý vazelíny, je mi totiž líto plácat na to drahej olej co mám na silniční moto

 offline 

 

#8 15.10.2010 22:57:22

pantata xt 600 3tb
Pokročilý
Fotogalerie
Příspěvky: 96
Založená vlákna
Místo: kde lisky davaji dobro noc
Motorka: XT 600 3tb
Věk: 38
0 0

Re: Mazání řetězu


Ja mazu pred kazdou jizdou a nehledim na to jestli je namazanej,nebo neni  smile 


uz se tesim na dalsi jizdu

 offline 

 

#9 15.10.2010 22:59:43

daro
začátečník
Fotogalerie
Příspěvky: 21
Založená vlákna
Místo: Bratislava
Motorka: Suzuki DRZ 400 E
Věk: 44
Web
0 0

Re: Mazání řetězu


po každej jazde dôkladne umyjem motorku a dám dole každý kúsoček blata. Čas si vždy nájdem a niekedy sa zastavím na pumpe a s vapkou to ide raz dva. Keď uschne namažem reťaz. Na druhi deň skontrolujem a mám istotu ze bude všetko fungovať jak ma. Niekedy špina blato tráva môžu zamaskovať nejaký uder, prasknutie, posun ktorý sa prejavy pri daľsie jazde a s tím aj problém! nehovoriac o tom že sa pri malej rozete na motorkách ktoré majú kryt ( DRZ 400 E ) sa nahromadí daľšie kilo blata a trávi... smile 


daro

 offline 

 

#10 17.10.2010 20:12:00

Ládínek
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 341
Založená vlákna
Místo: Praha
Motorka: XT 600
Věk: 50 + 10
5 0

Re: Mazání řetězu


Pánové, nechápu proč ještě všichni nemáte automatické mazání olejem. Jednou za 2000 km doleju olej a jinak se o to nestaram. Vždy namazáno a řetěz neni třeba čistit. Ten bordel odlítá sám a hlavně, řetěz je stále mastnej. Jasně že ne, když se celý den rochníte v bahně, na to vám pár kapek oleje nestačí. To je jasný. Ale na běžné ježdění pohoda. ano 


Moje XTčko žije tam, kde končí asfalt.

 offline 

 

#11 17.10.2010 20:29:22

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Mazání řetězu


Ládínek:

Neber si to osobně, ale...
Jsem přesvědčenej, že tenhle výrobek má silnou stránku pouze v tom, že hraje na lenost potencionálních kupců.
Podle mě to má hned několik nevýhod:
1. další věc, která se velmi snadno zničí a kort při enduro ježdění. Na ostrym soutěžáku absolutně nepoužitelný.
2. Pořizovací cena neni vůbec nejnižší
3. cena náplně taky neni nízká a ještě to maj jen prodejci tohoto přípravku (někdy se ani to nedá zaručit)
4. pokud jedeš v blátě a mazivo ti teče na to bláto, tak pochybuju o funkčnosti. Natožtak pokud je tam bláta tolik, že to ucpe přítok, což by v enduru bylo asi pokaždý (v mojem případě).

Využití vidim tedy jen v použití na silnici a to mi přijde levnější a dostatečně účinný namazat řetěz jednou za cca 1000km klasickm sprayem. Mimoto mi ten Motul motorku nešpiní, takže jsem spokojenej.
Já bych do toho tedy za ty prachy nešel.  hmm 
Počítal jsi třeba na kolik tě vyjde ujetí cca 5000km v tom mazivu?


Dej koním pít...

 offline 

 

#12 17.10.2010 21:35:29

Suchman
Administrator
Fotogalerie
Příspěvky: 4498
Založená vlákna
Místo: Brno
Motorka: ETX50, TT600R(e), XR600R, NX650, Betta 207,210
Věk: už moc
Tel: 774 817 423

Re: Mazání řetězu


K tomu automatickýmu mazání....
V zhledem k tomu, že se většinou tryska dává zespoda na náběh řetězu na rozetu, tak bych tomu nedával moc velkou životnost v enduro ježdění. Obvzlášť, když občas rozetu používám jako druhý drapák...  a4 


Zkušenost je věc, kterou získáš až potom, cos ji potřeboval.

 offline 

 

#13 17.10.2010 21:47:40

Ládínek
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 341
Založená vlákna
Místo: Praha
Motorka: XT 600
Věk: 50 + 10
5 0

Re: Mazání řetězu


Semis - čoveče ty jsi horší jak ženská. lol  Všechno ti je jasný a se vším jsi hned hotovej. Dej vědět svoje zkušenosti až to odzkoušíš.
Silnou stránku to má v tom, že přijedu domů a řetěz mam namazanej. Psal jsem, že do bahna to neni. Na ježdění v bahně se ani žádný sprej neprodává. Na to je nejlepší hadice s vodou.
Moje chyba byla, že jsem nenapsal, že je to vhodné pro endura která jezdí po cestách necestách. Občas nějaký brod nebo kaluž bláta. Neni to vhodné pro ty co si vozí motorku na vozejku.
Moje pořizovací náklady 400 kč. Náklady na 5000 km 100 kč. Jasně, že to za ty peníze nikde nekoupíš. Ale když si tu každý dělá GO motoru tak proč by si nedokázal udělat kapátko na olej?
Já jsem na to ujel 40 000 km a nic jiného bych už na endurořetěz nechtěl. Když jsem na nějaké společné akci tak má každý po hodině ježdění suchý řetěz. Jen ten můj si pěkně mlaská. usch 


Moje XTčko žije tam, kde končí asfalt.

 offline 

 

#14 17.10.2010 21:48:28

daro
začátečník
Fotogalerie
Příspěvky: 21
Založená vlákna
Místo: Bratislava
Motorka: Suzuki DRZ 400 E
Věk: 44
Web
0 0

Re: Mazání řetězu


mazačku reťazi si viem predstaviť len a len na cetovnom endure ale na endure do terenu??? to bude prve co odpalim prejazdom cez nejaku prekazku v terene  smile skor rozmyslam co s tej motorky dat dole aby bola co lahsia a nie este pridavat na nu :-) ale musim priznat ze to je dobra vec a mal som to na V-storme :-)

Editoval daro (17.10.2010 21:50:28)


daro

 offline 

 

#15 17.10.2010 21:56:34

Ládínek
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 341
Založená vlákna
Místo: Praha
Motorka: XT 600
Věk: 50 + 10
5 0

Re: Mazání řetězu


Suchman-máš pravdu. Já to na rozetě taky nemažu. Pro enduro ježdění je to blbost.
Já mažu rovnou ten řetěz. ano 


Moje XTčko žije tam, kde končí asfalt.

 offline 

 

#16 17.10.2010 23:08:39

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Mazání řetězu


Ládínek:

 big_smile   Ty víš, že to neodzkouším.  tongue Už jsem si to ale důkladně prohlížel jak na motorkách tak v krabici nový a nenadchlo mě to.

Je tu ještě jedna drobnost ohledně použitého maziva. Když mažu řetěz, tak to nastříkám a chvíli počkám než to zavadne aby to hned neodlítalo. Jak ten olej z mazačky teda může ulpět na tom řetězu, když je samozřejmě tekutý aby tekl a řetěz se zároveň točí pěkně rychle? Spíš to musí pěkně lítat všude kolem.
Já bych nekoukal na to kolik jsi najezdil s tou mazačkou, ale kolik jsi najezdil na ten řetěz od dob co používáš mazačku.  wink
Pravda je, že pokud jezdíš v terénu, tak bych opravdu ten řetěz měl mazat třeba každou hodinu, což je při enduro výletu opruz. To se dá řešit namazáním silničním typem oleje, kterej voda hned tak nesmyje.


Dej koním pít...

 offline 

 

#17 18.10.2010 06:18:26

Láďa
začátečník
Fotogalerie
Příspěvky: 54
Založená vlákna
Motorka: Honda XR 600r
Věk: 40
0 0

Re: Mazání řetězu


Přijedu rychlá wapka, olej na řetěz, po 10 až 15 jízdách omýt v petroleji a řádně namazat  používám castrol

 offline 

 

#18 18.10.2010 08:35:20

Honzan
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1037
Založená vlákna
Motorka: xrv. xlv, jawa
Věk: mladi v pr... do duchodu daleko
Tel: mam
4 0

Re: Mazání řetězu


Semis:

mno ja trebas do toho az mi zbydou nejaky drobny pujdu na xrv. Nechapu jak muzes odsuzovat neco co jsi jen videl. Na cestovnich endurech (a tim myslim xrv, xtz apod) to funguje velmi dobre. Osobne znam nekolik lidi co tuhle vec maji a zivotnost retezu se cca zdvojnasobila. Po 40 tis jeste nevypada opotrebene, nevytahuje se a drzi. Olej staci jakykoliv a opravdu to funguje velmi dobre. Na krosku a ostry enduro to neni ale na normalni enduro pojezdeni v pohode. Kluci s tim jezdej ruzny mastodonti akce, dost casto jen tak do terenu apod. a drzi. Pokud mas pocit ze mazivo musi ulpivat na retezu tak v tomto pripade nemusi. Maze to prubezne takze retez je neustale mastny a hlavne cisty, coz na zivotnosti prida nejvic...

 offline 

 

#19 18.10.2010 10:49:48

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: Mazání řetězu


Já to viděl jen na silničních motorkách. Motorka od toho byla zajetelená. Možná že když se nejezdí tak rychle tak to funguje.
Ale jak píšete, bude to asi hodně o stylu jízdy. Vzhledem k tomu, že většina lidí co mi sem jezděj na motorkách maj řetěz suchej a kašlou na to, tak chápu že to pro ně bude přínosem.


Dej koním pít...

 offline 

 

#20 18.10.2010 15:18:47

petan
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1357
Založená vlákna
Místo: Praha - západ
Motorka: *** KTM 690 ***
Věk: mládí v prd... do důchodu daleko
1 0

Re: Mazání řetězu


Já mažu pokaždý, i když je motorka zasr... .
Z řetězu to vylítá než dojedu domu. A když mám umyto, tak po první louži to vyjde na stejno.
Myslím že automatický mazání řetězu má Mařena, ten by nám k tomu řek asi nejvíc, ale co jsem se bavil s klukama co to maji namontovaný, tak v terénu to moc nefunguje.

P:S: Mařeno díky za půjčení tvý fotky.
Neboj, rozodně to přimazávání nikdo nezkopíruje vyk! 

http://www.offmoto.com/uploads/thumbs/222_lc8_sastin_241.jpg


Vem za ní

 offline 

 

REKLAMA

Zápatí

Statistika

TOPlist

Copyright © 2007 - 2014 OFFMOTO.COM | Ochrana osobních údajů