Off-Road Forum OFFMOTO.COM Off-Road Forum OFFMOTO.COM

Rychlé hledání

ENDURO - CROSS

ČTYŘKOLKY

MOTOTURISTIKA

Cestování (126)
Srazy (72)
Výlety (114)

MOTOSPORT :: ZÁVODY

INZERCE : Motocykly

INZERCE : Ostatní

REKLAMA

výroba kompozitního krytu 2T kolena

#1 19.08.2014 16:01:23

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

výroba kompozitního krytu 2T kolena


Zdar koumáci.
Zajímalo by mě, jestli někdo z Vás neřešil vlastnoručně výrobu chrániče pro 2T svod z nějakého kompozitu.
Je jedno jestli karbon nebo laminát.
Já jsem se tím začal teď zabývat, protože na mojí EXC 200 není origo v nabídce a je prý jiný než na ostatních modelech.
Nicméně vzhledem k totálnímu pokroucenýmu patvaru svodu to začíná vypadat jako totální pakárna.
Už jsem z laminátu pár věcí dělal, ale tohle je docela oříšek.
Jde mi teda o to, jak případně postupovat. Nejde mi zas tak moc o dokonalost designu, ale jde o funkčnost.
Předem upozorňuju, že žádné hliníkové, nebo kovové varianty mě nezajímají - jen kompozit kopírující tvar svodu.
dík


Dej koním pít...

 offline 

 

#2 19.08.2014 16:19:43

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Semis:

není třeba dlouho hledat. Kolega tu z fóra...

http://exc300.blogspot.cz/2013/02/lamin … olena.html

 offline 

 

#3 19.08.2014 18:42:06

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Návod dobrej, ale výsledek nic moc, není to vzhledově ono.


Já bych to řešil asi tak:
Sundám koleno, obalím fólií, a napatlám na to dvě vrstvy epoxidu. Pak to sundám vyhladím, vyříznu tvar a koupím uhlíkové vlákno ( metr čvereční stojí cca 800kč) vystačí to podle mě na dva kryty.
To z laminátu bude sloužit jako kopyto a udělám to z uhlíku. Pevnost bude super a je to levnější než originál, ale chce to nějaké zkušenosti a  pohrát si a1 

 offline 

 

#4 19.08.2014 18:47:19

Thomaster
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1277
Založená vlákna
Místo: Východ
Motorka: oranžová 200
Věk: prej puberťák
0 1

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Jestli plánuješ dávat jiný koleno (fmf nebo tak) tak na ně se ty karbonový sehnat daj

 offline 

 

#5 19.08.2014 21:07:14

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Maler:

Díky za odkaz. Bohužel ale musím souhlasit, že výsledek není uplně vábný smile
V tomhle směru jsem se svým prototypem pokročil o něco dál.

Omotal jsem koleno tenkou igelitovou folií a ještě to spevnil lepící páskou a to potom olaminoval . Po první vrstvě sundal a dodělal vrstvu další. Tento systém se ale záhy ukázal jako chyba, protože folie ani lepící páska už z toho laminátu nejde skoro vůbec dostat ven. Je zažraná v epoxidu. Mám tedy v tuhle chvíli udělaný provizoní kryt, ale vzhledem ke zbytkům igelitu uvnitř je vlastně nepoužitelný, protože se to tam zaručeně bude tavit a minimálně nehorázně smrdět.

Nabízí se tedy ještě varianta natřít celé koleno separátorem a postup opakovat bez igelitu a jiných srágor. Jen se bojím na novém pěkném svodu dělat pokusy. Mimochodem laďák kupovat nechci, protože motorka jede až až a s origo svodem to prý má lepší spodek.

Arch uhlíkové tkaniny za cca 1000kč z minulých pokusů mám, ale to je tak max na dvě vrstvy. Kvůli pevnosti to ale bude chtít vrstvy spíš čtyři, jinak to bude křehké.

Ideální by bylo vymyslet nějaký vakupový pytel, který by tkaninu přitáhl ke svodu natěsno, ale to je vzhledem ke tvaru téměř nemožné. Ten výfuk je opravdu pekelně zakroucený... hmm

Docela by mě zajímalo jak to dělaj profíci.


Dej koním pít...

 offline 

 

#6 19.08.2014 21:17:07

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Semis: využij to co už máš jako kopyto, dvě vrstvy uhlíku ti budou stačit a další dvě dej skelné vlákno.

 offline 

 

#7 20.08.2014 10:02:21

badyšot
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1375
Založená vlákna
Místo: Liberec
Motorka: 200 neposedných Kubíků
Věk: 45 už
7 6

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena

 offline 

 

#8 20.08.2014 12:30:42

skodavrs
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 384
Založená vlákna
Místo: Mělník
Motorka: HQ TE 450-09, GSX 1400, CPI ARAGON 50
Věk: 36
Tel: 777769755
4 0

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


jestli máš nějaké zkušenosti s laminováním, tak bys měl vědět jak na to. Také jsem nad tím přemýšlel vyrobit si vlastní kryt, ale doby kdy jsem byl ochoten trávit 10tky hodin se zakázkovou výrobou jsou dávno pryč. Řešení to samozřejmě má. Sundat koleno, naseparovat a olaminovat tedy udělat si otisk - formu. Potom naseparuješ formu a vylaminuješ kryt. Doporučil bych z černého skla, tedy imitace karbonu. Karbon je drahej, nepodajnej a hlavně hrozně křehkej, takže ten bych nedával. Takže asi tak. Každopádně se ti to nevyplatí se s tím prdět kvůlijednomu kusu. Proto jsem to také u sebe zavrhl. Protože mám spoustu zkušeností s výrobky z kompozitů, tak vím jaká je s tím mr....ka.
Pokud chceš aby byl povrch naprosto lesklý což je u imitace karbonu podstatné, tak použij jen profi separátor, na folie a jiné kokotiny zapomeň. Lze to také natřít leštěnkou a zapudrovat dětským pudrem, takto se to dělalo dřív, ale prvch formy pak není tak dokonale lesklý jako s profi separátory.

Profíci to dělaj tak jak píšu akorát, že složitější tvary a hlavně voštinové konstrukce se vákuují tedy do formy se musí umístit hadičky a použít vývěvu, formu přetahneš HDPE folií stačí 100micronů, kterou buď přilepíš k formě ne ji jinak zalepíš aby nemohl unikat vzduch. Nebo jesou pak tkaniny zapékací které se jen dají do formy vyvákuují a v peci zapečou.

Editoval skodavrs (20.08.2014 15:41:06)

 offline 

 

#9 20.08.2014 15:11:41

kiwibibo
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1289
Založená vlákna
Motorka: KTM XC 300, Honda Dominator NX 650
Věk: 29
Web
15 10

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Ten prvý odkaz je moje "dielo". Na vzhľad nič moc, ale na to že to bolo zbúchané za pár hodín s jednou laminovacou sadou, tak to fungovalo vcelku slušne. Pobralo to hodne nárazov a koleno už nechytalo nové a nové preliačiny. Keby to robím znova, tak použijem na obalenie kolena hrubý alobal - lepšie by som tak okopíroval tvar kolena a kopyto by bolo presnejšie. Tiež by som chránič spravil širší a hrubší (viac vrstiev tkaniny), len by to chcelo nejaký lacný zdroj tkaniny - minul som jej veľa. Alobal, ktorý by slúžil ako kopyto, by som kľudne nechal ako súčasť chrániča - aspoň trochu by izoloval chránič od horúceho kolena.
Semis budem to tu sledovať, ak vymyslíš nejaké vychytávky, rád si prečítam smile


exc.300.blogspot.com

Men do not quit playing because they grow old, they grow old because they quit playing.

 offline 

 

#10 20.08.2014 16:35:41

Raisidlo77
začátečník
Fotogalerie
Příspěvky: 48
Založená vlákna
Místo: Ždánický les
Motorka: GG EC300 '08
Věk: 23
0 0

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Mohu se zeptat, v čem je klasický hliníkáč/nerez (krom hmotnosti) tak špatný ? Kdyby se udělal atypický kryt s patřičným rozšířením na potřebných místech, musí to fungovat ne ? Ted nemyslim nějaký ty úzký jebky ze shopů ..

 offline 

 

#11 20.08.2014 21:35:57

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Raisidlo77:

Nevím uplně přesně co máš na mysli, ale žádný ingot se mi tam dávat nechce smile

Ještě jem tu trochu kutal ten můj prototyp. Stojí to za pytel (tedy do dokonalosti to má daleko), ale asi to nějakou službu udělá. Ještě to trochu dopasuju (snad) a zkusím s tím odjet Rumunsko a uvidme jestli bude fachat.
Prostě by to opravdu chtělo udělat nějaké to kopyto a hlavně takový složitý tvar bez vakuování pořádně udělat nepůjde.


Dej koním pít...

 offline 

 

#12 21.08.2014 07:26:56

kiwibibo
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1289
Založená vlákna
Motorka: KTM XC 300, Honda Dominator NX 650
Věk: 29
Web
15 10

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Semis:

Nahoď foto wink


exc.300.blogspot.com

Men do not quit playing because they grow old, they grow old because they quit playing.

 offline 

 

#13 21.08.2014 09:53:11

skodavrs
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 384
Založená vlákna
Místo: Mělník
Motorka: HQ TE 450-09, GSX 1400, CPI ARAGON 50
Věk: 36
Tel: 777769755
4 0

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Semis napsal(a):

Raisidlo77:

Nevím uplně přesně co máš na mysli, ale žádný ingot se mi tam dávat nechce smile

Ještě jem tu trochu kutal ten můj prototyp. Stojí to za pytel (tedy do dokonalosti to má daleko), ale asi to nějakou službu udělá. Ještě to trochu dopasuju (snad) a zkusím s tím odjet Rumunsko a uvidme jestli bude fachat.
Prostě by to opravdu chtělo udělat nějaké to kopyto a hlavně takový složitý tvar bez vakuování pořádně udělat nepůjde.

ale půjde, vakuovat rozhodně nebude potřeba, ale nesmíš to dělat z karbonu

 offline 

 

#14 21.08.2014 11:53:53

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


kiwibibo:

Hned jak to tam napásnu, tak foto nahodim smile

Jinak k tomu tvojemu výtvoru.
Ono s tou hrubostí 350, která bývá v těch laminovacích sadách se takhle složitý tvary dělaj dost těžko. To se ani nedivim, že to neni uplně dokonalý. Toho tužidla k tomu dávaj dost, ale musíš opravdu šetřit. Blbě se to odhaduje, ale stačí pár kapek a ono to dost rychle vytvrdne. Když toho dáš víc, tak už to ničemu nepomůže.

skodavrs:

No nevim jak bys to chtěl stáhnout bez vakuování, nebo bez nějaké opravdu přesné formy.
Takhle tam vznikají bublinky a hluchá místa, která výrazně snižují celkovou pevnost a navíc to vypadá hnusně. wink


Dej koním pít...

 offline 

 

#15 21.08.2014 12:15:18

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Já když na kopyto napatlám epoxit se skelným vláknem (nebo uhlíkem) tak na to přiložím igelit, nevzniknou tak hluchá místa s bublinkama, částečně se to vyhladí a vytlačí se přebytek lepidla. Igelit se pak strhne, občas tam něco trochu zůstane, ale to se vybrousí.

 offline 

 

#16 21.08.2014 14:59:09

MichalEXC
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 809
Založená vlákna
Motorka: 2T
Věk: 37
3 2

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


1. sundat koleno
2. namalovat na něj obrys kam by měl zasahovat
3. poslat k nám do firmy
4. naskenujeme koleno pomocí laserového scanneru.
5. vytvoříme 3D model
6. ofsetujeme 3D model podle požadované mezery mezi krytem a výfukem
7. zpracujeme 3D program
8. vyrobíme z umělého dřeva přesnou formu
9. odvezu to člověku co se zabývá samotným laminováním. Laminát či karbon dle domluvy.
8. machruju s krytem co nikdo nemá  deb1 

Stát mi to bude 2 obědy, a pár chlebíčků do firmy. Co bude chtít chlápek za karbon a práci nevím. Nezjišťoval jsem.

Tuhle možnost mám, a mám v plánu to vyzkoušet na svém kolenu. Pokud to zrealizuju, hodim foto.

Editoval MichalEXC (21.08.2014 14:59:31)


Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně musí být silný.

 offline 

 

#17 21.08.2014 15:26:24

Honzan
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1037
Založená vlákna
Motorka: xrv. xlv, jawa
Věk: mladi v pr... do duchodu daleko
Tel: mam
4 0

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


MichalEXC: vlozil bych jeste body
- porovnam s koleny na 200, 250, 300 a offset prizpusobim, tak, aby to bylo univerzalni.
- necham necham vyrobit pro zajemce dle dohodnute ceny...  wink 

 offline 

 

#18 21.08.2014 15:39:20

skodavrs
Bahňák
Fotogalerie
Příspěvky: 384
Založená vlákna
Místo: Mělník
Motorka: HQ TE 450-09, GSX 1400, CPI ARAGON 50
Věk: 36
Tel: 777769755
4 0

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


Semis napsal(a):

kiwibibo:

Hned jak to tam napásnu, tak foto nahodim smile

Jinak k tomu tvojemu výtvoru.
Ono s tou hrubostí 350, která bývá v těch laminovacích sadách se takhle složitý tvary dělaj dost těžko. To se ani nedivim, že to neni uplně dokonalý. Toho tužidla k tomu dávaj dost, ale musíš opravdu šetřit. Blbě se to odhaduje, ale stačí pár kapek a ono to dost rychle vytvrdne. Když toho dáš víc, tak už to ničemu nepomůže.

skodavrs:

No nevim jak bys to chtěl stáhnout bez vakuování, nebo bez nějaké opravdu přesné formy.
Takhle tam vznikají bublinky a hluchá místa, která výrazně snižují celkovou pevnost a navíc to vypadá hnusně. wink

já nevím co furt hledáš zázračného na tom vacuu, vždyť tkanina je přizpůsobivá a pryskyřice ti přeci udrží tkaninu ve formě, je samozřejmě potřeba pořádně - tedy pořádně prosytit tkaninu štětcem.
Víš jak vypadají například křídla - spojlery na auta? Ty jsme standartně vyráběly bez vacuování a také tam žádné vzduchové bubliny nebyly. Je to jen o tom jak moc to odflákneš nebo ne.
To co nabízí MichalEXC je bomba toho bych určitě využil.

 offline 

 

#19 21.08.2014 16:03:19

badyšot
Bahnomil
Fotogalerie
Příspěvky: 1375
Založená vlákna
Místo: Liberec
Motorka: 200 neposedných Kubíků
Věk: 45 už
7 6

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


skodavrs:
můžu se jen zeptat jakou pevnost takový kryt kolena má? Nějak nemám důvěru v to, že se to nerozštípe na trsátka, když to schytá ránu třeba od kamene při pádu... a22 
Jasně na pohled to vypadá pěkně, ale jak to je s životností?

 offline 

 

#20 21.08.2014 21:46:55

Semis
Veterán
Fotogalerie
Příspěvky: 3155
Založená vlákna
Místo: východní skoro Pragl
Motorka: DR-Z400SM, EXC 250, TXT 250
6 2

Re: výroba kompozitního krytu 2T kolena


skodavrs:

Když máš dobrou formu tak samozřejmě vakuování není třeba. Já vycházím z toho, že bych to dělal přímo na ten svod a tam samotný epoxid ty vlákna dokonale přitisklá neudrží. Pak to je takový minimálně nehezký. smile

MichalEXC:

Máš nějakou představu na kolik by od tebe vyšlo to vytvoření formy?
To zní jako hodně lákavá nabídka, zejména proto, že se na dvoukilo nic sehnat nedá. big_smile  ano 


Dej koním pít...

 offline 

 

REKLAMA

Zápatí

Statistika

TOPlist

Copyright © 2007 - 2014 OFFMOTO.COM | Ochrana osobních údajů